Favore.plBaza wiedzyPozostałePozostałe

Artykuł: Niedziele handlowe 2022. Kiedy sklepy będą otwarte?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Niedziele handlowe 2022. Kiedy sklepy będą otwarte?

Niedziele handlowe 2022. Kiedy sklepy będą otwarte?
Autor: KarolinaRoksela   |   11 sty 2022, 9:33   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Pozostałe

Zakaz handlu w niedziele i święta został ogłoszony już w 2018 r., a z roku na rok określające go zasady ulegają zaostrzeniu. Zgodnie z ustawą w 2022 r. będziemy mogli zrobić zakupy przez cały weekend tylko 7 razy. Zapoznaj się z naszym artykułem i sprawdź, jak wygląda kalendarz niedziel handlowych na kolejne 12 miesięcy i zobacz, co zmieni się po nowelizacji przepisów.

Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2022 roku?

Lubisz robić zakupy w ostatni dzień tygodnia? W takim razie mamy dla Ciebie złe wieści. W 2022 roku wchodzą w życie nowe przepisy związane z zakazem handlu w niedzielę i święta. W związku ze zmienionymi regulacjami w najbliższych 12 miesiącach czeka nas tylko siedem niedziel handlowych. To mniej niż w 2018 roku, kiedy zostały wprowadzone ograniczenia oraz w 2019, gdy restrykcje uległy zwiększeniu.

Wiemy już, że w 2022 roku w kalendarzu znajdzie się aż 45 niedziel niehandlowych. Ustawa o zakazie handlu przewiduje bowiem wyjątki od ograniczeń w ciągu całego roku kalendarzowego. Podobnie jak w 2020 i 2021 r. będziemy mieć możliwość zrobienia zakupów w ostatni dzień tygodnia siedem razy – raz przed Wielkanocą, dwa razy przed Bożym Narodzeniem oraz w cztery dodatkowe terminy (ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia).

Oto dokładny terminarz niedziel handlowych w 2022 roku:

• 30.01 – ostatnia niedziela stycznia związana z noworocznymi wyprzedażami,
• 10.04 – niedziela poprzedzająca Wielkanoc,
• 24.04 – ostatnia niedziela kwietnia, która wypada przed weekendem majowym,
• 25.06 – ostatnia niedziela czerwca, związana z początkiem letnich wyprzedaży,
• 28.08 – ostatnia niedziela sierpnia przypadająca przed początkiem nowego roku szkolnego,
• 11.12 i 18.12 – ostatnie dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem.

Warto przy tym wspomnieć, że co do zasady, jeśli w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca lub sierpnia przypadnie święto ustawowo wolne od pracy – wówczas będzie obowiązywał zakaz handlu w sklepach czy galeriach. Jak widać, z taką sytuacją nie mamy jednak do czynienia w 2022 roku.

Kalendarz dni zakupowych 2022 – kiedy jeszcze obowiązuje zakaz handlu?

Zakaz handlu obowiązuje nie tylko w większość niedziel, ale również w dni wolne od pracy. Aby uzmysłowić sobie, jak będzie wyglądał kalendarz dni zakupowych w 2022 roku, należy wziąć pod uwagę również, że zakupów nie zrobimy w następujących terminach:

• 1 stycznia 2022 (Nowy Rok – sobota);
• 6 stycznia 2022 (Święto Trzech Króli – czwartek);
• 17 i 18 kwietnia 2022 (Wielkanoc – niedziela i poniedziałek);
• 1 maja 2022 (Święto Pracy – niedziela);
• 3 maja 2022 (Święto Konstytucji Trzeciego Maja – wtorek);
• 5 czerwca 2022 (Zesłanie Ducha Świętego – niedziela);
• 16 czerwca 2022 (Boże Ciało – czwartek);
• 15 sierpnia 2022 (Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – poniedziałek);
• 1 listopada 2022 (Dzień Wszystkich Świętych – wtorek);
• 11 listopada 2022 (Święto Niepodległości – piątek);
• 25 i 26 grudnia 2022 (Boże Narodzenie – niedziela i poniedziałek).

Warto przy tym zaznaczyć, że w kolejne dwa dni w roku handel odbywa się w ograniczonych godzinach. 16 kwietnia 2022 r. (Wielka Sobota) oraz 24 grudnia 2022 r.(Wigilia) sklepy będą otwarte maksymalnie do 14:00.

Zakaz handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni – nowelizacja przepisów

Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że nie wszystkie miejsca zostały objęte zakazem handlu w niedziele. W przepisach ustawodawca wskazał aż 32. grupy różnych placówek, które zostały wyłączone spod obowiązywania ustawy. W niedziele niehandlowe zakupy zrobimy np. na poczcie, w kioskach, na stacjach paliw czy w aptekach. Rozporządzenie miało dotknąć przede wszystkim galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe.

Sporo sieci handlowych skorzystało z możliwości otwierania sklepów jako placówki pocztowe na mocy umów podpisywanych z Pocztą Polską czy InPostem. W ten sposób w drugi dzień weekendu można legalnie zrobić zakupy w dyskontach, hipermarketach, supermarketach, marketach budowlanych, księgarniach czy sklepach osiedlowych.

Sytuacja ulegnie jednak zmianie już 1 lutego 2022 roku. Właśnie tego dnia wchodzą w życie przepisy znowelizowanej ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Od tego momentu w niedziele niehandlowe mogą działać sklepy, które wykażą, że działalność pocztowa przynosi im co najmniej 40% przychodu ze sprzedaży detalicznej.

Zmiany obejmą również katalog osób, które mogą nieodpłatnie wspomóc sprzedawcę w niedzielnej pracy w sklepie. Przypomnijmy, że do tej pory zakaz nie obejmował przedsiębiorcę, który prowadził działalność w dni niehandlowe wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. Od lutego mogą być to ponadto małżonkowie, dzieci własne i przysposobione, rodzice, macocha lub ojczym.

Jak widzisz, najnowsze zmiany w przepisach ponownie przyczynią się do zaostrzenia ograniczenia handlu w niedziele. Pamiętaj, że zakupy zawsze możesz zrobić w tym czasie w sieci. Sprawdź więc, czym jest i jak działa marketplace.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy