Alergia na pszenicę jest rodzajem nietolerancji pokarmowej, która spotykana jest coraz częściej zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Dolegliwości z nią związane bardzo uprzykrzają życie. Czym przejawia się alergia na pszenicę oraz jak skomponować dietę bez pszenicy?
Czym jest alergia na pszenicę
Choć pszenica od tysięcy lat jest składnikiem ludzkiej diety, to jednak ta obecnie spożywana mało ma wspólnego z pszenicą macierzystą. A to za sprawą licznych modyfikacji genetycznych.
Czynnikiem alergizującym w pszenicy są jej białka, przede wszystkim te, które należą do grupy albumin oraz globulin. Pszenica występuje w bardzo wielu produktach, często w formie ukrytej, co dodatkowo utrudnia życie osobom na nią uczulonym. Występuje między innymi w makaronach, pieczywie i wyrobach cukierniczych, kaszkach, sosach, ale dodaje się ją również do różnego rodzaju konserw i wyrobów mięsnych. Nie sposób więc wymienić wszystkie te składniki.
Objawy alergii na pszenicę
Główne objawy związane z nietolerancją pszenicy to przede wszystkim wzdęcia, biegunki i zaparcia, wydęty brzuch, nudności i wymioty, zespół jelita drażliwego, łuszczyca oraz inne zmiany skórne, artretyzm, bóle stawów i mięśni.
Objawem alergii może być również depresja, a także uciążliwe bóle głowy, a nawet utrata przytomności. Jak widać zakres objawów jest dość szeroki i często może być utożsamiany z zupełnie innymi schorzeniami. Warto zatem przy ich wystąpieniu sprawdzić, czy przypadkiem ich przyczyna nie leży właśnie w nietolerancji pszenicy.
Dieta przy nietolerancji na pszenicę
W przypadku alergii na to zboże ważne jest odpowiednie żywienie, wykluczające produkty zawierające pszenicę. Nie jest to łatwe, gdyż, jak wspomnieliśmy, wiele dostępnych na półkach sklepowych produktów zawiera przynajmniej śladowe ilości tego zboża.
http://longevitas.pl/buszujacy-w-pszenicy/Dieta bez pszenicy powinna uwzględniać takie zboża jako jej zamiennik, jak: amarantus, , gryka, kukurydza, owies, proso, quinoa. Ponadto należy szukać produktów oznaczonych jako wolne od pszenicy, choć trzeba się liczyć z tym, iż ich cena będzie dużo wyższa niż produktów na bazie tego zboża.
Pocieszający jest fakt, iż coraz więcej producentów żywności wychodzi naprzeciw osobom cierpiącym z powodu alergii pokarmowych, w tym alergii na pszenicę, poprzez stosowanie zamienników pszenicy w swoich wyrobach. Z czasem cena tych produktów również zacznie spadać, gdyż zwiększy się na nie popyt. Już dziś coraz więcej zdrowych osób świadomie rezygnuje ze spożycia modyfikowanej genetycznie pszenicy.
Źródło: http://longevitas.plAkademia Długowieczności