Favore.plBaza wiedzyEdukacja, naukaKursy, szkolenia, konferencjeCoaching

Artykuł: NLP - czym jest?

Dodaj zlecenie

NLP - czym jest?

Autor: mipel   |   30 sty 2013, 11:40   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Coaching

Skrót NLP to neurolingwistyczne programowanie. Brzmi dosyć zagadkowo, ale jeśli ktoś jest bacznym obserwatorem życia publicznego, na pewno słyszał o tym wiele razy. NLP stało się bardzo popularnym narzędziem wśród m.in. polityków, co przełożyło się również na liczne informacje w mediach dotyczących tych technik.

Skrót NLP to neurolingwistyczne programowanie. Brzmi dosyć zagadkowo, ale jeśli ktoś jest bacznym obserwatorem życia publicznego, na pewno słyszał o tym wiele razy. NLP stało się bardzo popularnym narzędziem wśród m.in. polityków, co przełożyło się również na liczne informacje w mediach dotyczących tych technik.

Czym więc jest programowanie neurolingwistyczne? Wg definicji jest to luźny zbiór technik i metod pracy mających na celu poprawę umijętności komunikacyjnych, rozwój osobisty i psychoterapię. NLP łączy w sobie trzy elementy – proces neurologiczny („neuro”), operowanie językiem („lingwistyczne”) i schematy zachowań („programowanie”). NLP zostało stworzone przez Richarda Bandlera i Johna Grindera w latach 70. XX w. w USA.

Jak mówi Robert Zagożdżon, trener rozwoju osobistego, „Zmieniając naszą psychologię, nacisk, język a w końcu znaczenie, możemy przesunąć się w stan większej inspiracji i podejmować bardziej inspirujące decyzje.”

Aby rozjaśnić znaczenie NLP, warto dokładniej wyjaśnić poszczególne element składające się na cały termin.

Neuro odnosi się do neurologii i procesów myślowych. Neurologia zaś zajmuje się układem nerwowym. Element ten zawiera w sobie wszystkie te techniki i metody, które bazują na naszych zmysłach, a więc wzroku, słuchu, dotyku, smaku i zapachu. Układ nerwowy poprzez zmysły odbiera i przesyła impulsy nerwowe do naszego mózgu. Ten z kolei przetwarza je do postaci obrazów, dźwięków, odczuć itd.

Element lingwistyczny nawiązuje języka, który podstawowym sposobem komunikacji. Oprócz samego języka jako takiego, należy tutaj wspomnieć o sposobie jego używania oraz jego oddziaływaniu na nas. Język i słowa służą nie tylko komunikacji międzyludzkiej, ale również porządkowaniu własnych myśli. Odpowiednio kształtując i wyrażając nasze myśli możemy wpływać na zachowania innych ludzi czy nawet zmieniać ich sposób myślenia.

Ostatnia składowa terminu to programowanie. Ta część definicji bazuje na wzorcach zachowań oraz ustalanych celach naszych działań. Element ten został nazwany programowaniem na nawiązując do tworzenia programów komputerowych. Wg twórców NLP nasze myśli, emocje i zachowania są schmatami, które są w określony sposób odbierane także przez nasze otoczenie. Schematy te można zmieniać.

Na NLP składa sięwiele różnych metod. Kilka najpopularniejszych to modelowanie, kotwiczenie, linia czasu czy przeramowanie. Opierają się one o wymienione wcześniej elementy. I tak na przykład metoda kotwiczenia polega na budowaniu połączeń emocjonalnych pomiędzy przyczyną a skutkiem. Bodźcem może być dotyk, obraz, dźwięk itp.

NLP jest ciekawym zagadnieniem i techniką wspomagającą komunikację i rozwój osobisty. Pomimo tego musi się mierzyć z krytyką. NLP i osobom stosującym ją zarzuca się najczęściej manipulację, tandetną persfazję i niską skuteczność. Bez względu na te zarzuty, wyselekcjonowanie najlepszych, indywidualnych technik może przynieść określone korzyści.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy