Od 1 sierpnia 2016 roku w Polsce ma wejść w życie obowiązek korzystania wyłącznie z elektronicznej recepty. Pacjenci będą mogli tworzyć internetowe konta i częściowo realizować recepty.
Od 1 sierpnia 2016 roku w Polsce ma wejść w życie obowiązek korzystania wyłącznie z elektronicznej recepty. Pacjenci będą mogli tworzyć internetowe konta i częściowo realizować recepty.
Czy Twoja placówka rozpoczęła już przygotowania do tego, by spełnić wymagania ustawodawcy?
Platforma P1 będąca rozwinięciem platformy rejestrowej z 2012 roku, ma udostępnić szereg usług elektronicznych, jak e-recepta, elektroniczne skierowanie, zlecenie, zdarzenia medyczne czy internetowe konto pacjenta.
Podczas spotkania na temat projektu w Warszawie (26 lutego br.), pracownicy Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia przedstawili harmonogram wydarzeń. Od 1 sierpnia 2016 roku miałoby obowiązywać wystawianie recept jedynie w postaci elektronicznej, z wyjątkiem recept:
* refundowanych "pro auctore" i "pro familiae",
* recept transgranicznych,
* dla osób o nieustalonej tożsamości,
* przy braku dostępu do platformy.
Dostawcy oprogramowania otrzymają informacje jak powinien wyglądać komunikat e-recepty, poprzez jakie interfejsy sieciowe skomunikować się z projektem P1, by mogli na czas dostosować swoje systemy.
CSIOZ przedstawił, jak w praktyce może wyglądać realizacja elektronicznej recepty: w trakcie wizyty lekarz przepisuje pacjentowi leki. Po wprowadzeniu danych do systemu, może od razu zweryfikować uprawnienia chorego np. do refundacji. Podczas wystawiania recepty możliwe będzie skorzystanie z modułu zawierającego propozycje zamienników leków. Następnie system P1 nadaje recepcie numerację w postaci kodu recepty oraz uzupełnia informację na temat lekarza i pacjenta.
Chory będzie mógł zrealizować receptę na kilka sposobów w tym poprzez Internetowe Konto Pacjenta, otrzymanie e-maila lub sms-a z kodem lub specjalny kod do odblokowania recepty w aptece. Z myślą o osobach starszych, możliwe będzie wydrukowanie niezbędnych informacji podczas wizyty.
Nie czekaj i zobacz już też jak e-recepta może przyśpieszyć Twoją pracę!
System OptiMED24 firmy Comarch SA pozwala już teraz wystawiać i zarządzać receptami w sposób elektroniczny. Dzięki systemowi lekarz otrzymuje dostęp do słownika leków, możliwość szybkiego szukania zamienników, szeroki zakres definiowania dawkowania, dostęp do historycznych, często wystawianych i zdefiniowanych recept oraz ich wydruk zarówno na pustych jak i zamówionych częściowo wypełnionych blankietach.
Dzięki składowaniu dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej jest ona dostępna zawsze kiedy jest potrzebna. Lekarz ma możliwość szybkiego podglądu historii choroby pacjenta oraz dokumentacji z nią związanej. System podpowiedzi, słowników i „ulubionych” dokumentów – w tym recept, pozwala lekarzowi oszczędzić czas, który może poświęcić na badanie lub przyjęcie kolejnego pacjenta.
Z OPtiMED24 lekarz nie będzie już musiał wypisywać recept – system pomoże przygotować je przy minimalnym zaangażowaniu lekarza!
Źródło: http://graphcom.pl/2-55-122-pl-nowe_plany_dotyczace_elektronicznych_recept.htm