Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawneDetektywistyczne, ochrona osób i mienia

Artykuł: Nowe regulacje w sprawie praw autorski do muzyki w sieci.

Dodaj zlecenie

Nowe regulacje w sprawie praw autorski do muzyki w sieci.

Nowe regulacje w sprawie praw autorski do muzyki w sieci.
Autor: monbys   |   17 lip 2014, 13:44   |   Dział: Artykuły

W ubiegły wtorek Parlament Europejski przegłosował nowe regulacje, które dotyczą praw autorski dla utworów muzycznych. Zmiany mają na celu ułatwić dostawcom muzyki w internecie pozyskiwanie licencji na jej odtwarzanie kanałami przekazu na obszarze Unii Europejskiej.

Według nowych przepisów dostawcy usług muzycznych w UE będą otrzymywali tak zwane licencje wieloterytorialne. Pozwalają one na odtwarzanie utworów w większej liczbie państw członkowskich. Usunie to część barier handlowych, które do tej pory dzieliły unijny rynek serwisów muzycznych w sieci.

Organizacje, które zarządzają prawami autorskimi, ale nie wystawiają licencji, będą mogły zwrócić się do innej organizacji, aby ta, pod pewnymi warunkami prezentowała ich repertuar. Podmiot zarządzające zbiorowymi prawami autorskimi będą kierowały się tymi samymi warunkami w przypadku zarówno repertuarem własnym, jak i zarządzanym w imieniu innych organizacji.

Podmiot zarządzający prawami autorskimi , który zechce dysponować swoim repertuarem na rynkach zagranicznych będzie mógł udzielić licencji w całej Unii lub wybranych jej krajach, zwrócić się do innego podmiotu o tym samym charakterze , aby ten udzielał licencji na repertuar w jego imieniu lub utworzyć wraz z innymi podmiotami spółkę, wspólnie zarządzającą i oraz dysponującą prawem do repertuaru. Ponadto, instytucje te będą miały obowiązek kontroli przekazywania wynagrodzenia autorom w odpowiednich terminach.

Z punktu widzenia artystów, nowe przepisy także wprowadzają istotne zmiany. Dają im możliwość wpływania na decyzje organizacji zarządzających ich prawami oraz samodzielnego wyboru instytucji zagranicznej, której te prawa zostaną przekazane, jeśli uzna, że lepiej zadba ona o jego interesy.

Nowe prawo zostanie wkrótce przyjęte przez Radę Unii Europejskiej, dając państwom członkowskim okres 2 lat na wdrożenie jego przepisów.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU