Aby pomalować bądź wytapetować ściany, należy zadbać o solidne przygotowanie podłoża. Wszelkie zaniedbania w tym zakresie mogą bowiem znacznie utrudnić planowane prace remontowe. W przypadku powierzchni z wyraźnymi ubytkami jedną z niezbędnych czynności jest szpachlowanie, które stanowi tylko pozornie proste zadanie. Co warto wiedzieć o tym zabiegu? Zapraszamy do lektury.
Przygotowanie do szpachlowania ścian
W trakcie prac remontowych często okazuje się, że ściany posiadają wyraźne nierówności, ślady po pęknięciach czy też otwory po wkrętach. Tego typu defekty wymagają zastosowania gładzi gipsowej, która doskonale wypełni wszystkie niedoskonałości i po wyschnięciu stworzy twardą powierzchnię.
Chcąc uzyskać optymalne efekty, zabieg szpachlowania trzeba poprzedzić dokładnym oczyszczaniem podłoża. Następnie należy przystąpić zaś do jego zagruntowania. Dzięki odpowiedniemu preparatowi zwiększa się bowiem przyczepność masy, co sprzyja sprawnemu przebiegowi robót. Rzecz jasna, przed rozpoczęciem prac warto wynieść większość rzeczy z remontowanego pomieszczenia, gdyż te łatwo mogą ulec zabrudzeniu. W przypadku mebli o większych gabarytach, których nie sposób przetransportować, dobrym rozwiązaniem będzie przykrycie ich folią.
Chociaż szpachlowanie można wykonać na własną rękę, znacznie lepiej skorzystać z pomocy fachowców. Stawiając na podmioty takie jak przedsiębiorstwo remontowo-budowlane GracBud, możemy być pewni, że prace przebiegną zgodnie z planem, a straty materiałowe zostaną ograniczone do zbędnego minimum.
Jak w praktyce wygląda szpachlowanie ścian?
Nie da się ukryć, że każda praca wykończeniowa wymaga przygotowania specjalnych narzędzi oraz zakupu preparatów. Nie inaczej jest przy szpachlowaniu bazującym na wysokiej jakości gładzi gipsowej. Występuje ona w postaci gotowej oraz sproszkowanej, która stanowi dobrą opcję dla wszystkich inwestorów dysponujących mocno ograniczonym budżetem. Aby uzyskać zaprawę z sypkiej masy, należy ją dokładnie wymieszać z wodą, zachowując przy tym proporcje wskazane przez producenta wyrobu. Wykorzystując do tego celu wiertarkę z mieszadłem, uzyskujemy pewność, że w zaprawie nie pojawią się problematyczne grudki. Eksperci zalecają, aby przygotowywać taką ilość masy szpachlowej, jaką możemy zużyć w ciągu godziny. Dzięki temu unikamy ryzyka jej związania, zanim trafi na powierzchnię ściany.
Gładzie gipsowe aplikuje się ręcznie lub maszynowo z wykorzystaniem agregatu, który jest przydatny zwłaszcza w pomieszczeniach o dużym metrażu. Dokładne wyrównanie powierzchni nie byłoby możliwe bez procesu szlifowania, które usunie wszelkie powstałe niedoskonałości. Do tego celu można użyć specjalnej siatki bądź papieru ściernego o drobnej gramaturze. Wyschniętą masę często dociera się również szlifierkami do gipsu, potocznie określanymi „żyrafami”