Aby rozwiązać konflikt z pracodawcą, czasem niezbędne jest bronienie swoich praw w sądzie pracy. Aby tego dokonać należy złożyć pozew. Nie każdy jednak wie, jak to zrobić.
Jak łatwo się domyślić, pozew do sądu pracy musi odpowiadać pewnym standardom sporządzania dokumentów prawnych i wymogom pisma procesowego, które z zapisane są w Kodeksie postępowania cywilnego. Zgodnie z tymi wymogami, każde pismo procesowe musi zawierać oznaczenie sądu do którego będzie skierowane, najczęściej właściwego dla siedziby pozwanego pracodawcy lub właściwego adresowi zamieszkania; imiona i nazwiska lub nazwy stron. W sprawach pracowniczych powodem jest oczywiście pracownik, pozwanym natomiast osoba fizyczna, która bezpośrednio zawarła z nami umowę, a w przypadku jednostki organizacyjnej, należy podać dokładną nazwę z umowy o pracę. Pozew musi także wskazać przedstawicieli ustawowych i pełnomocników, jeśli tacy występują. Musimy również odnotować rodzaj pisma (w tym przypadku jest to pozew), osnowę wniosku lub oświadczenia, czyli główną jego część gdzie przedstawia się zarzuty oraz dowody na ich poparcie i opisuje faktyczną sytuację jaka miała miejsce, a także zawiera roszczenia pozywającego wobec pracodawcy. Istotnym elementem pozwu jest własnoręczny podpis strony, jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika. Bez podpisu pismo nie ma żadnego znaczenia prawnego. Poprawnie skonstruowany pozew powinien także zawierać wykaz załączników, który znacznie ułatwi prace biura podawczego sądu i porządkuje pisma.
Ponadto, jeśli pismo procesowe jest pierwszym, które w danej sprawie jest przedstawiane, powinno ono zawierać także miejsca zamieszkania albo siedziby stron oraz wymienienie przedmiotu sporu z koniecznym podaniem jego wartości (w przypadku wartości materialnej). Jeśli chodzi o pisma późniejsze, powinny one zawierać również sygnaturę akt.
W przypadku kiedy korzystamy z usług prawniczych, to właśnie prawnikowi powinniśmy zlecić sporządzanie pism prawnych.