Umowę najmu lokalu zazwyczaj sporządza osoba, która ma zamiar ten lokal wynająć. Może ona zrobić to wprawdzie sama i w dowolny sposób, ale warto jednak zawrzeć w niej pewne obowiązkowe punkty, dzięki którym nie będzie musiała martwić się o stan lokalu i swoje interesy. Lub skorzystać z pomocy podmiotu oferującego usługi prawne w zakresie sporządzania umów.
W umowie należy obowiązkowo zawrzeć okres jej zawarcia oraz przekazania lokalu lub pojedynczych pomieszczeń, obowiązki wynajmującego np. zobowiązania do drobnych napraw oraz instalacji urządzeń technicznych. Wszystkie modyfikacje wprowadzane przez najemcę powinny być konsultowane z wynajmującym, a treść umowy regulować sposób rozliczeń z tytułu takich zmian. Należy także szczegółowo określić wysokość czynszu oraz termin jego wpłat, aby w przypadku opóźnień, móc ubiegać się o ustawowe bądź umowne odsetki.
Jeśli chodzi o wypowiedzenie umowy, to pomijając ustalone w umowie terminy, najemca może wypowiedzieć umowę, jeżeli mieszkanie ma wady uniemożliwiające przewidziane w umowie użytkowanie. Wynajmujący może natomiast wypowiedzieć umowę niezgodnie z okresem przewidzianym w niej, gdy najemca używa lokalu w sposób niezgodny z umową bądź jego przeznaczeniem mimo wcześniejszych upomnień.
Kolejnym zabezpieczeniem dla wynajmującego jest z pewnością wprowadzenie kaucji i pobranie jej od nowych lokatorów w celu naprawy usterek bądź zniszczonych elementów. Jeśli takowe nie wystąpią, kaucja podlega obowiązkowemu zwrotowi.
W umowie warto poza czynszem również ustalić wysokość opłat za media (gaz, woda, prąd), jeżeli te mają być płacone przez najemce oddzielnie. Należy pamiętać, że wynajmujący ma prawo podnieść wysokość czynszu jedynie po uprzednim wypowiedzeniu poprzednich warunków z zachowaniem odpowiedniego okresu tego wypowiedzenia.. Lokator natomiast może odmówić przyjęcia nowego czynszu w ciągu 2 miesięcy od chwili wypowiedzenia.
Bardzo ważnym jest dopilnowanie określenia wszystkich terminów, takich jak, płatność czynszu i mediów oraz okres wypowiedzenia umowy.