Każdy, kto buduje dom jednorodzinny lub go remontuje, a zależy mu na wyborze technologii energooszczędnych, przyjaznych środowisku oraz silnie zautomatyzowanych, powinien przemyśleć inwestycję w centralne ogrzewanie oparte o tzw. podłogówkę wodną. Czym jest taki powierzchniowy system rozprowadzania ciepła i dlaczego zwany jest on niskotemperaturowym?
Budowa systemy wodnego ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe może być przygotowane w różnych systemach. Najpopularniejszym jest jednak ten wodny, gdzie czynnikiem roboczym płynącym w elastycznych rurkach rozłożonych pod jastrychową podłogą i specjalną izolującą matą jest po prostu woda. Podłogówka w takiej technologii może być podpięta pod różne urządzenia grzewcze, zarówno pod te jedno-, jak i dwufunkcyjne. Niektórzy stawiają zatem na kotły piątej klasy na pellet, a inni wybierają innowacyjne pompy ciepła czy instalacje z urządzeniem grzewczym w postaci kondensacyjnego kotła gazowego.
Rozwiązań dotyczących ogrzewania podłogowego jest wiele, dlatego każdy, kto jest zainteresowany taką technologią, powinien znaleźć dobrego wykonawcę. Wszystkie tajniki podłogówki przedstawia swoim klientom zespół firmy HAMMON z Bielsko-Białej, który podejmuje się też montażu innych instalacji sanitarnych w domach.
Zalety ogrzewania podłogowego
Zalet ogrzewanie podłogowego w systemie wodnym czy nawet elektrycznym jest wiele, a instalatorzy polecają takie rozwiązanie zarówno dla małych, jak i dużych domów czy innych obiektów. Szczególnie instalacją grzewczą płaszczyznową powinni zainteresować się zaś wszyscy ci, którzy chcą stworzyć budynek energooszczędny NF 40 lub pasywny NF 15. Jakie korzyści przynosi zaś taka instalacja? Ogrzewanie podłogowe to:
- równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu i wysoki komfort cieplny dla człowieka (ogrzewane jest jego ciało, ale nieprzegrzewana jest głowa, w tym układ oddechowy),
- przyjemny mikroklimat i lepsza cyrkulacja powietrza, zwłaszcza przy współpracy z wentylacją mechaniczną z rekuperatorami odzysku ciepła,
- oszczędność energii dochodząca nawet do 15% rocznie,
- szerokie możliwości aranżacyjne, na co wpływa brak konieczności montowania grzejników szpecących ściany,
- szybki zwrot nakładów poniesionych na inwestycje i wzrost wartości nieruchomości,
- możliwość silnego zautomatyzowania, w tym podpięcia pod system SmartHome zarządzany nawet przez smartfon,
- świetna współpraca z różnymi źródłami grzewczymi od pomp ciepła począwszy, na kotłach kondensacyjnych gazowych i fotowoltaice kończąc,
- niska temperatura wody czy czynnika roboczego w instalacji, czyli mniejsze ryzyko awarii sieci rurek oraz samego urządzenia grzewczego (woda ma maksymalną temp. 30-60 stopni Celsjusza),
- zdolność podłoża do akumulacji energii cieplnej nawet po wyłączeniu systemu – ciepło utrzymuje się nawet przez kilka godzin.
Ogrzewanie podłogowe kontra system grzejnikowy
Centralne ogrzewanie oparte o system grzejnikowy to inwestycja tańsza we wdrożeniu, ale mniej korzystna przy obliczaniu kosztów eksploatacyjnych i konserwacyjnych. Podkreślić warto, że taka instalacja jest wysokotemperaturowa, a to przyczynia się do silnego zużywania podzespołów urządzenia grzewczego czy nieekonomicznego gospodarowania energią.
Inaczej jest w przypadku podłogówki niskotemperaturowej, która jest źródłem wysokich oszczędności i proekologicznego użytkowania. Droższe nakłady inwestycyjne zwracają się jednak już po kilku latach, dlatego eksperci dzisiaj rekomendują wybór właśnie ogrzewania podłogowego w systemie wodnym.