Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaOchrona zdrowia

Artykuł: Objawy depresyjne

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Objawy depresyjne

Objawy depresyjne
Autor: Poczytaj   |   30 mar 2015, 16:33   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Ochrona zdrowia

Pomimo, że depresja należy dziś do powszechnie występujących chorób bardzo często pozostaje nierozpoznana. Ostatnie badania epidemiologiczne wykazały, że w przeciągu roku spośród dziesięciu dorosłych osób jedna cierpi na depresję.

Zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych opracowaną przez WHO, aby móc stwierdzić, że ktoś cierpi na depresję, przynajmniej przez dwa tygodnie powinny utrzymywać się dwa lub więcej z poniżej przedstawionych objawów:

*nastrój depresyjny
*utrata radości
*obniżenie napędu
*pustka emocjonalna
*lęk
*utrata nadziei
*tendencje samobójcze
*trudności w podejmowaniu decyzji
*kłopoty z koncentracją
*obniżenie samooceny
*poczucie winy
*problemy ze snem
*myśli samobójcze
*pesymistyczne postrzeganie przyszłych wydarzeń
*trudności ze skupieniem uwagi
*przewlekłe zmęczenie
*omamy, urojenia
*brak zainteresowania tym co nas zwykle interesowało

W zależności od tego jakie jest nasilenie objawów, etapy depresji określa się jako łagodne, umiarkowane lub ciężkie. Czasem rozpoznanie depresji może być bardzo trudne. Spowodowane jest to tym, że jej objawy nie zawsze bywają oczywiste. Istotne jest aby rozpoznać depresję jak najwcześniej, dzięki czemu można skrócić okres cierpienia chorego. Wiele przypadków może być leczonych już w gabinecie lekarza rodzinnego. Opieka psychiatryczna i psychoterapeutyczna konieczna jest w przypadku, gdy przebieg choroby jest ciężki i skomplikowany.

Wielu ludzi bagatelizuje problem depresji. Nie zdają sobie sprawy z tego, że jest ona wielkim cierpieniem dla chorego, bo nie potrafi on cieszyć się życiem, pracować, a najprostsze czynności sprawiają mu ogromną trudność. Związane jest to właśnie z trudnościami w koncentracji, poczuciem niskiej wartości oraz bezradnością. Nieodłączne symptomy depresji to lęk oraz ogromne poczucie winy. Te dwa czynniki często powodują pojawienie się myśli i tendencji samobójczych. Zaburzenia nastroju bardzo często są maskowane przez takie objawy jak: nadużywanie alkoholu, rozdrażnienie czy też zachowania histeryczne. Co gorsz mogą występować obok nich objawy somatyczne.

Często powodem zgłaszania się od lekarza są właśnie dolegliwości ze strony narządów wewnętrznych, nie zaś obniżenie nastroju:

*ból głowy
*ból pleców
*kołatanie serca
*ból brzucha
*zaparcia
*ból podczas stosunku płciowego
*zaburzenia miesiączkowania
*nasilające się objawy leku.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy