Wraz z otworzeniem działalności gospodarczej przedsiębiorca zobowiązany jest do prowadzenia firmowej księgowości. Informacje o tym czy zdecydujemy się nią zarządzać samodzielnie, czy jednak postanowimy przekazać ją uprawnionym do tego podmiotom należy zawrzeć już w formularzu CEIDG-1.
Podmioty uprawnione do prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR) bez większych niedogodności mogą zdecydować się na osobiste prowadzenie wszelkich ewidencji. W przypadku większych firm roztropniejszym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z usług specjalistów.
W tym celu można zdecydować się na usługi biura rachunkowego bądź etatowe zatrudnienie księgowego.
1. Biuro rachunkowe
Swoje usługi zazwyczaj wykonują z własnej siedziby. Ogromnym atutem outsourcingu jest fakt, iż prócz podstawowych obowiązków księgowych takich, jak na przykład rozliczenia z Urzędem Skarbowym, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Głównym Urzędem Statystycznym pozwala niemal całkowicie ograniczyć potrzebę kontaktu z organizacjami prawnymi. Biura rachunkowe zazwyczaj skupiają w sobie wyłącznie specjalistów dlatego też nie należy obawiać się o poprawność ich działań.
2. Etatowe zatrudnienie księgowego
Ta forma księgowości to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy pragną, aby cała dokumentacja związana z ich firmą znajdowała się w siedzibie przedsiębiorstwa. Zapewnia to również ciągły i szybki przepływ informacji pomiędzy księgowością, a kierownictwem. Gwarantuje też bieżący dostęp do firmowej dokumentacji. Zatrudnienie księgowego to jednak najdroższy wariant, gdyż oprócz opłat związanych bezpośrednio z jego pracą, wiąże się z koniecznością opłacenia jego składek ubezpieczeniowych, a także wyposażenia jego miejsca pracy.
Decydując się na jedną z powyższych form szczególną uwagę warto zwrócić na odpowiedzialność jednostki za błędy księgowe. W przypadku etatowego zatrudnienia księgowego w razie jego pomyłki za wszelkie zobowiązania odpowiedzialność ponosi właściciel firmy. W takim wypadku istnieje możliwość obarczenia go karą finansową, która jednak nie może przekroczyć wysokości jego trzykrotnego wynagrodzenia.
W momencie, gdy nieprawidłowości w naszych rozliczeniach zostają wykryte, a opiekę nad naszą księgowością świadczy biuro rachunkowe wówczas możemy oczekiwać na pełny zwrot kosztów, co gwarantuje ubezpieczenie OC, którym powinna dysponować profesjonalna firma świadcząca usługi księgowe.
Podsumowując, obsługa księgowa firm świadczona przez biura rachunkowe stanowi najkorzystniejszy wariant dla małych i średnich firm, których nie stać na etatowe zatrudnienie zespołu wykwalifikowanych księgowych.
Decydując się na wybór określonej jednostki bardzo istotne jest sprawdzenie, czy posiada ono wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej bądź Krajowego Rejestru Sądowego, zaświadczenie REGON oraz potwierdzenie nadania numeru NIP. Od danej instytucji dodatkowo w celu bezpieczeństwa warto wymagać przedstawienia świadectwa, które potwierdza uprawnienie do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
http://in-nova.pl/optymalizacja-dzialalnosci-gospodarczej/
Obsługa księgowa firm - zapraszamy!