Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródBudowlaneDeweloperzy, budowa domu

Artykuł: Odbiór mieszkania od dewelopera - na co zwrócić uwagę ?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Odbiór mieszkania od dewelopera - na co zwrócić uwagę ?

Odbiór mieszkania od dewelopera - na co zwrócić uwagę ?
Autor: pbugaj006   |   10 sty 2017, 13:12   |   Dział: Artykuły

Z pewnością każda osoba, która kupiła mieszkanie od dewelopera z niecierpliwością wyczekuje na moment w którym będzie mogła w nim zamieszkać. Jednak pomimo euforii, która nam przy tym towarzyszy musimy zachować zimą krew i pamiętać o najdrobniejszy szczegółach. Wbrew pozorom nie jest to czynność łatwa, dlatego postaram się wyjaśnić na co zwracać szczególną uwagę.

Jak dobrze przygotować się na odbiór mieszkania od dewelopera?

Istotne jest to, aby przed spotkaniem z deweloperem odpowiednio się przygotować. Na odbiór mieszkania powinniśmy zabrać ze sobą przede wszystkim umowę, projekt mieszkania czy schemat instalacji.

Zdając sobie sprawę z faktu, że odbiór mieszkania niesie za sobą sprawdzenie, czy poszczególne elementy w mieszkaniu wykonano zgodnie ze standardami budowlanymi, a także to, że z pewnością pewne kwestie będą wymagały specjalistycznej wiedzy, warto rozważy możliwość wynajęcia fachowca z dziedziny budownictwa. Koszt doradztwa wynosi kilkaset złotych a pozwala nam uniknąć niepotrzebnego stresu. Niestety większość inwestorów rezygnuję z tego wydatku i odbiera mieszkanie pod presją czasu. Chcąc się jak najszybciej wprowadzić się do nowego mieszkania inwestorzy sądzą, że drobne usterki da się tanio i szybko usunąć na etapie wykańczania wnętrz. Deweloperzy doskonale zdają sobie z tego sprawę i celowo wydłużają termin przeznaczony na czas usunięcia usterek z nadzieją, że inwestor odstąpi od reklamacji. Natomiast mając ze sobą doradcę posiadającego wiedzę za zakresu budownictwa z pewnością pomoże on nam nie tylko wyłapać usterki, ale też powie, ile będzie kosztować ich ewentualne usunięcie. Zdecydowanie ułatwi to negocjowanie z deweloperem końcowej ceny.

Ile trwa odbiór lokalu ?

Warto pamiętać, że dobry odbiór mieszkania jest to odbiór szczegółowy. Nie może on zatem potrwać kilka minut. Podstawową zasadą jest nie robienie niczego w pośpiechu, dlatego warto na odbiór mieszkania zarezerwować sobie 2-3 godziny. Odbiór techniczny warto umówić w ciągu dnia, gdy pomieszczenie jest oświetlone światłem naturalnym . Jest to nawet zgodne z normami prawny. Dzięki temu łatwiej dostrzeżemy nawet najmniejsze niedoskonałości.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy odbiorze lokalu mieszkalnego ?

Odbiór mieszkania należy zacząć od oględzin pomieszczenia i porównania stanu zastanego z treścią załącznika do umowy, zawierającego plan lokalu. Warto przejść się po mieszkaniu i zweryfikować jego wymiary , układ pokoi ich wielkość i proporcje, później zaś szczególną uwagę zwracamy na sposób wykonania: ścian, okien, posadzek, wentylacji, drzwi, dostępność mediów. Tu przydadzą się przyniesione ze sobą narzędzia. Kątownikiem sprawdzimy kąty: powinny one być proste, chyba że projekt zakładał inaczej. Pion ścian i poziom wylewki weryfikuje się za pomocą poziomicy, przy czym, im ona jest dłuższa, tym bardziej dokładne będą pomiary. Natomiast na ścianach nie nie powinny też być widoczne zarysowania ani pęcherzyki powietrza, a tynk nie ma prawa od niej odchodzić. Końcowym etapem jest sprawdzanie stanu podłóg, które powinny być proste i mieć dylatację, czyli wąską szczelinę wzdłuż ścian która, pozwalającą wylewce "oddychać". Na koniec warto sobie zostawić sprawdzenie w mieszkaniu instalacji: wodnej, elektrycznej i gazowej.

Co zrobić jeżeli stwierdzimy wady w mieszkaniu ?

Jeśli już dokonaliśmy oględzin lokalu i zgromadziliśmy w trakcie jakieś zastrzeżenia, to konieczne będzie odnotowanie ich w protokole zdawczo-odbiorczym.. Stanowi on niezbity dowód na ustalone przy kupnie-sprzedaży decyzje, musi więc zostać sformułowany bardzo precyzyjnie, na wypadek jakichkolwiek problemów prawnych. Jest podstawą do ewentualnych roszczeń osoby nabywającej mieszkanie w przypadku wykrycia w nim wad czy usterek.

Czy deweloper posiada obowiązek usunięcia wykrytych przez nas was?

Na podstawie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego deweloper jest zobowiązany w terminie czternastu dni od podpisania protokołu, doręczyć nabywcy oświadczenie o uznaniu wad lub oświadczenie o odmowie uznania wad oraz o jej przyczynach.

Zgodnie z brzmieniem ustawy, deweloper jest zobowiązany, w terminie 30 dnia od podpisania , usunąć uznane wady lokalu mieszkalnego. Jeżeli deweloper, mimo zachowania należytej staranności nie usunie wady w powyższym terminie, może wskazać odpowiedni, inny termin usunięcia wad wraz z uzasadnieniem opóźnienia.
Należy pamiętać, że do momentu nie wywiązania się dewelopera z zobowiązania nie podpisujmy protokołu zdawczo-odbiorczego. Dopiero wtedy gdy stwierdzimy, że dokonano naprawy wszystkich, a zwłaszcza tych zaprotokołowanych w naszej obecności usterek, można przejść do odbioru ostatecznego.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy