Po zakończeniu leczenia kanałowego konieczna jest odpowiednia odbudowa zęba. Nie jest to jednak kwestia, która załatwimy w pierwszym lepszym gabinecie oferującym usługi kosmetyczne . Jest to zadanie którym powinni zająć się profesjonalni protetycy.
Jeśli ząb jest w dobrym stanie mimo leczenia kanałowego możliwe jest jego odbudowanie za pomocą materiału kompozytowego w postaci plomby, co mogą wykonać wszyscy stomatolodzy .
Jeśli jednak ząb jest zbyt zniszczony na zastosowanie zwykłej plomby, warto zastanowić się nad jego odbudową z wykorzystaniem uzupełnienia typu inlay lub onlay. Są to uzupełnienia kompozytowe, pełnoceramiczne lub złote przygotowywane w laboratorium protetycznym na podstawie pobranego wcześniej wycisku, a następnie cementowane do ubytku. Są o wiele bardziej dokładne, trwałe i estetyczne od typowych wypełnień kompozytowych wykonywanych przez lekarza dentystę podczas standardowej wizyty.
Jednak w wielu przypadkach ząb po zakończeniu leczenia kanałowego jest tak zniszczony, że niemożliwe jest zastosowanie ani typowej plomby ani nawet wypełnienia typu inlay lub onlay. Wtedy konieczne jest zastosowanie wkładu koronowo-korzeniowego i porcelanowej korony protetycznej. W ten sposób można odbudować nawet ząb, z którego został tylko korzeń. Jest to bardzo estetyczne i trwałe rozwiązanie, które może może wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat.
Zależnie od wybranego sposobu odbudowy zęba po leczeniu kanałowym konieczne będzie kolejna lub kilka kolejnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Wypełnienie kompozytowe czyli zwykłą plombę stomatolog założy nam podczas jednej wizyty. Nieco więcej czasu potrzeba na odbudowę zęba metoda inlay, onlay lub za pomocą wkładu i korony protetycznej. Poza tym nie warto z tym zwlekać i najlepiej wykonać docelową odbudowę korony zęba jak najszybciej po zakończeniu leczenia kanałowego. Tymczasowy opatrunek w koronie zęba zakładany na zakończenie ostatniej wizyty podczas lecenia kanałowego w żadnym wypadku nie zapewni odpowiednio mocnego podparcia ściankom zęba, które po leczeniu kanałowym są zwykle znacznie cieńsze. Jeśli zatem będziemy zwlekać z ostateczną odbudowa zęba może się to skończyć jego złamaniem. W takiej sytuacji zwykle jedyna opcją jest zastosowanie wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej. Taki ząb jest już bowiem zbyt zniszczony na zastosowanie pozostałych mniej inwazyjnych metod.
Wybór sposobu odbudowy zęba zależy więc przede wszystkim od stopnia jego zniszczenia. Decyzję o tym podejmuje zwykle stomatolog po zakończeniu leczenia kanałowego i jeśli nie zajdą żadne nieprzewidziane okoliczności powinien umówić nas na kolejną wizytę aby odpowiednio go odbudować.