Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawnePrawne

Artykuł: Odpowiedzialność za zobowiązania w spółce jawnej

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Odpowiedzialność za zobowiązania w spółce jawnej

Odpowiedzialność za zobowiązania w spółce jawnej
Autor: monbys   |   17 lip 2014, 16:16   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Prawne

Spółka jawna jest spółką osobową prowadzącą przedsiębiorstwo pod własną firmą. Co do zasady, wspólnicy takiej spółki odpowiadają za zobowiązania solidarnie i subsydiarnie.

Odpowiedzialność subsydiarna oznacza, że wierzyciel ma prawo prowadzić egzekucję z majątku wspólnika, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się nieskuteczna. Wierzyciel może również wnieść przeciwko wspólnikowi nawet, zanim egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna.

Subsydiarna odpowiedzialność wspólnika nie odnosi się do zobowiązań powstałych przed wpisaniem spółki do rejestru, a co za tym idzie, wierzyciel nie może czekać na rezultat postępowania egzekucyjnego, powinien od razu kierować egzekucję do majątku wspólników.. Majątkiem spółki jawnej jest mienie, które zostało wniesione jako wkład lub nabyte w trakcie jej istnienia.

Odpowiedzialność solidarna polega na tym, że każdy ze wspólników odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczeń, solidarnie całym swoim majątkiem. Oznacza to, że wierzyciel może dochodzić roszczeń w całości lub części od wszystkich wspólników łącznie lub od każdego wspólnika osobno. Jeżeli jeden wspólnik zaspokoi roszczenia wierzyciela, zwalnia to z odpowiedzialności za spłatę zobowiązania pozostałych.

Osoba, która przystępuje do spółki jawnej, odpowiada za jej zobowiązania nie tylko wynikłe po przystąpieniu, ale również przed dniem jej przystąpienia. Nowy wspólnik odpowiada tylko i wyłącznie za zobowiązania powstałe w wyniku prowadzenia tej spółki.

Należy pamiętać, że wspólnik pozwany z tytułu odpowiedzialności za zobowiązania, ma prawo przedstawić wierzycielowi zarzuty spółki wobec samego wierzyciela. Jeśli taki zarzut wymaga oświadczenia woli spółki, wspólnik może odmówić zaspokojenia wierzyciela do momentu, w którym spółka nie złoży takiego oświadczenia. Wtedy wierzyciel ma natomiast prawo wyznaczenia spółce dwutygodniowego terminu do złożenia takiego oświadczenia woli. Jeśli termin ten nie zostanie dotrzymany wierzyciel ma prawo wykonać swoje uprawnienie i rozpocząć dochodzenie wierzytelności.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU