Na początek może krótka definicja. Ortoreksja to obsesja na punkcie jakości przyjmowanego pokarmu. Choć nie prowadzi do drastycznej utraty wagi jak podobnie brzmiąca anoreksja może być równie szkodliwa dla naszego organizmu, a w niektórych swoich zaawansowanych postaciach, również męcząca dla otoczenia.
Z ortoreksją sprawy mają się następująco: interesujemy się zdrową żywnością, zdrowymi produktami, zdrowymi zasadami i sposobami odżywiania się i przyrzekamy sobie, że odtąd nie będziemy jeść wysokokalorycznych, niezdrowych dań oraz tych typu fast-food. Idąc do sklepów dokładnie analizujemy etykietki na produktach i oczywiście nie sięgamy po te z długą listą „E”. W rezultacie całkowicie rezygnujemy z zakupów w sieciówkach na rzecz straganów i sklepów wyłącznie ze zdrową żywnością. Najbardziej obsesyjna postać ortoreksji może być uciążliwa również dla otoczenia. Osoby te rezygnują z wyjść do barów i restauracji tłumacząc się tym, że żywność podawana tam nie jest w 100% wytwarzana z normami, z jakimi wytwarzana jest żywność ekologiczna lub zdrowa.
Choć jak już zostało wspomniane ortoreksja nie powoduje tak drastycznych zniszczeń organizmu jak bulimia czy anoreksja, jest również zaliczana do zaburzeń odżywiania i chorób o podłożu psychicznym. Dzieje się tak ponieważ ortorektycy obsesyjnie zwracają uwagę na jakość, a nie ilość jedzenia. Do tego dochodzi chorobliwe dążenie do tego by żywność była jak najbardziej perfekcyjna. W całej tej sytuacji zapominają, że źle zbilansowane posiłki, pozbawione ważnych składników odżywczych takich jak witaminy i składniki mineralne zaczynają pustoszyć organizm i mogą prowadzić do wielu chorób. Pierwsze symptomy tego, że w organizmie ortorektyków zachodzą szkodliwe dla nich zmiany związane są z ogólnym osłabieniem, bólami głowy, brzucha, kłopotami z koncentracją. Ortoreksja może doprowadzić do anemii i ogólnego spadku odporności. U kobiet może zaniknąć miesiączka. Próba zaleczenia występujących objawów nie wystarczy by uwolnić się od ortoreksji. Podobnie jak w przypadku pozostałych chorób związanych z zaburzeniem odżywiania główna przyczyna choroby tkwi w głowie i tam też należy zacząć leczenie. Niekiedy potrzebna w tej sytuacji może być interwencja psychologa. Osoby zmagające się z ortoreksją dłuższy czas powinny też odwiedzić dietetyka, który doradzi jak uzupełnić niedobory witamin powstałe na skutek omijania niektórych składników odżywczych.