Kupiłeś mieszkanie, w którym przez kilkadziesiąt lat żył nałogowy palacz? A może przeszkadza Ci zapach stęchlizny, który nie zniknął po odgrzybianiu ścian? Odświeżacze powietrza na nic się tu zdadzą. Lepiej od razu zgłoś się do specjalistów i skorzystaj z usługi ozonowania mieszkania. To najlepszy sposób na szybką i w pełni bezpieczną dezynfekcję wnętrz. Na czym polega ozonowanie? Jakie są jego zalety?
Ozonowanie wnętrz – charakterystyka zabiegu
Ozonowanie to jedna z najskuteczniejszych metod dezynfekcji pomieszczeń, do której wykorzystuje się aktywny tlen, czyli ozon. Gaz ten znany jest ze swoich właściwości grzybobójczych, wirusobójczych, bakteriobójczych i biobójczych, przy czym jest całkowicie bezpieczny dla człowieka, zwierząt towarzyszących i wyposażenia wnętrz. Ozonowanie bazuje na reakcji utleniania. Aktywny tlen wchodzi w reakcję ze związkami organicznymi, co prowadzi do ich rozkładu na prostsze czynniki. Mówiąc inaczej, ozon całkowicie unieszkodliwia patogeny takie jak pleśń, drobnoustroje i wirusy. Jak informuje ekspert z firmy https://www.suchydom.com/Suchy Dom, która specjalizuje się w osuszaniu, odgrzybianiu i ozonowaniu budynków mieszkalnych, sanitarnych i przemysłowych – w lokalu po ozonowaniu panuje zdrowy i przyjazny mikroklimat. Klienci często zwracają uwagę również na świeży aromat, który przypomina zapach powietrza po burzy.
Kiedy warto zdecydować się na ozonowanie mieszkania?
Istnieje wiele sytuacji, w których ozonowanie mieszkania jest wskazane. Specjaliści polecają przeprowadzenie takiego zabiegu po pożarze, zalaniu lub odgrzybianiu nieruchomości. Na taki krok warto zdecydować się także wtedy, gdy lokal przez długi czas był zajęty przez osobę przewlekle chorą lub palącą papierosy. Ozon znakomicie radzi sobie z usuwaniem przykrych zapachów i co najważniejsze neutralizuje je na zawsze. W dobie pandemii Covid-19 https://www.suchydom.com/uslugi-inne/ozonowanie/usługa ozonowania stała się szczególnie popularna. Aktywny tlen zwalcza koronawirusa, więc przy pomocy generatorów ozonu można szybko zdezynfekować szpitale, placówki medyczne oraz mieszkania, w których przebywały osoby zarażone.
Jak przygotować mieszkanie do ozonowania?
Przed przystąpieniem do zabiegu należy sprzątnąć i wywietrzyć mieszkanie. Wszystkie szafy i schowki powinny zostać otwarte, podobnie jak sprzęty AGD (lodówka, piekarnik, zmywarka). Warto odsunąć meble od ścian, usunąć dywany z podłóg i zasłonić kratki wentylacyjne, by gaz nie dostał się do sąsiadów. W ozonowanym mieszkaniu powinna przebywać jedynie ekipa realizująca usługę. Jeżeli specjaliści stwierdzą, że z lokalu trzeba wynieść rośliny i zabezpieczyć niektóre sprzęty, trzeba dostosować się do ich zaleceń. Wiele zależy od sprzętu, którym posługuje się dana firma.