Objawy ciąży są bardzo charakterystyczne, niektóre pojawiają się już bardzo wcześnie, więc zwykle trudno o pomyłkę w diagnozie. Poniżej zostało wymienionych kilka z nich, aby zyskać na pewności, że szczęśliwie udało się zajść w ciążę. Objawy mogą pojawić zarówno pojedynczo, jak i wszystkie jednocześnie.
Obrzęk, mrowienie lub lekki ból w piersiach
Podczas ciąży często obserwuje się lekki obrzęk piersi, który jest nieco bolesny lub swędzący. Piersi stają się niezwykle wrażliwe na dotyk, podobne do bólu podczas miesiączki. Niekiedy uwidaczniają się na nich niebieskie żyłki. Odpowiedzialne za ten stan rzeczy są hormony, które zaczynają szaleć już w dniu zapłodnienia. Po jakimś czasie organizm przyzwyczaja się do nowych proporcji hormonów i to uczucia niebawem ustępują.
Hormony są także odpowiedzialne za ukrwienie skóry i zmiany w jej kolorycie. Jest to szczególne dostrzegalne w okolicach rond sutkowych, które bardzo ciemnieją. Tak samo ciemnieją inne części ciała, szczególnie te intymne. Ten symptom pojawia się w około ósmym miesiącu ciąży. Mogą się także pojawić drobne guzki lub małe brodawki wokół sutków, zdarza się, że stają się większe, bardziej wyraźne i sterczące.
Plamienia i skurcze
We wczesnym etapie ciąży mogą pojawić się plamienia, różowe lub brązowe. Tak jak w innych przypadkach, one także są spowodowane hormonami. Nie powinno to być powodem do zmartwień, taki stan może się utrzymywać nawet do trzeciego miesiąca ciąży.
Skurcze w podbrzuszu są objawem zmian w organizmie, kiedy to macica przystosowuje się do rozwoju płodu.
Mdłości
Chyba najbardziej znany ze wszystkich objawów w tym zestawieniu, oczywiście poza zanikiem okresu. Najczęściej pojawiają się nad ranem, dlatego często mówi się o nich poranne nudności. Niektóre kobiety mają to szczęście, że nie odczuwają ich w niemal żadnym etapie ciąży, pomimo to są chyba najczęstszym objawem ciąży. Nudności mogą utrzymywać się od czterech do sześciu tygodni. Po upływie tego czasy zwykle zanikają.
Zmęczenie
Mimo braku ciężkich zajęć można odczuwać zmęczenie, wyczerpanie, trwające nawet do końca trzeciego trymestru. Choć często jest to objaw ciąży, nie zawsze musi nim być. Nie należy się kierować w ocenie diagnozy wyłącznie tym objawem.
Częste oddawanie moczu
Po upływie szóstego miesiąca ciąży, można dostrzec u siebie wzmożoną potrzebę odwiedzania toalety. To zasługa połączenia wysokiego stężenia hormonów i większej objętości krwi w systemie co ma wpływ na pracę nerek. Jeżeli jednak, w trakcie załatwiania odczuwalne jest uczucie pieczenia, może to oznaczać zakażenie dróg moczowych.
Zmiana smaku
W trakcie trwania ciąży zmieniają się walory smakowe i pojawiają się nietypowe zachcianki, na przykład połączenie ogórka i czekolady, czy inne niestandardowe połączenia. Kobiety niekiedy reagują obrzydzeniem na rzeczy, które dotąd uwielbiały – na kawę, herbatę, pikantne, lub tłuste potrawy, lub na bardzo delikatne.
Zatrzymanie miesiączki
Jeśli dotychczas okres pojawia się bardzo regularnie i w wyznaczonych terminach, jego opóźnienie może być sygnałem o nadchodzących zmianach. Kobiety, których cykle są bardzo nieregularne i nieprzewidywalne dopiero po jakimś czasie mogą się zorientować, że może to być ciąża, zwłaszcza gdy dojdą do tego inne objawy. Tak czy siak, jeżeli wiemy, że mogło dojść do zapłodnienia, zatrzymanie miesiączki z całą pewnością jest pierwszym jego objawem.
Pozytywny test ciążowy
To już niemal niepodważalny dowód świadczący o ciąży. Choć większość testów daje miarodajny, rzetelny wynik, zawsze jednak warto upewnić się co do swojego stanu u lekarza. Tam już nie ma mowy o pomyłce.