Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, czy zwyczajny brak ostrożności kierujących pojazdami mechanicznymi to główne zagrożenie dla pieszych i rowerzystów. Znaczna część kierowców przyznaje się do przekroczenia dozwolonej w mieście prędkości, zwiększając tym odsetek wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu. Podczas potrącenia przez pojazd jadący z prędkością około 50 km/h, prawdopodobieństwo przeżycia pieszego wynosi tylko 10%. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zasad postępowania w razie wypadku drogowego.
Przede wszystkim wymagane jest zabezpieczenie miejsca wypadku przez kierującego pojazdem, bądź także inne osoby biorące w nim udział. Podstawową i konieczną czynnością, którą należy wykonać jest udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym osobom, oraz wezwanie pogotowia ratunkowego, straży i policji na miejsce wypadku. Trzeba postarać się o uzyskanie informacji o danych osobowych kierowcy, danych zakładu ubezpieczeniowego, informacji o marce i numerze rejestracyjnym samochodu. Jeżeli nasze obrażenia nie są poważne (czujemy się dobrze, nie odczuwamy bólu żadnej części ciała), to mimo wszystko należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym. Nie należy lekceważyć nawet drobnych dolegliwości. Ponadto podjęcie leczenia jest konieczne, w przypadku, gdy chcemy uzyskać odszkodowanie.
W ramach świadczeń przysługujących poszkodowanemu można wyróżnić między innymi: zwrot kosztów związanych z wypadkiem, leczeniem, czy koniecznością rehabilitacji, zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę, zwrot utraconych dochodów za czas niezdolności wykonywania pracy, czy prowadzenia działalności. Jeżeli samochód sprawy kierowcy uczestniczącego w wypadku był uszkodzony, osoba ta może zwrócić się do rzeczoznawcy samochodowego, w celu uzyskania oceny technicznej i wyceny szkód powypadkowych.