Pit za 2018 - nowa metoda Rozliczenie PIT-u za pomocą nowej usługi, wyższe limity zwolnień z podatku, inne podejście do kosztów czy załączniki do deklaracji to tylko niektóre zmiany w podatkach, o jakich należy pamiętać przy rozliczeniu się z Urzędem Skarbowym za 2018 rok.
W tym roku podatnicy mogą rozliczyć się z fiskusem tak, jak do tej pory - samodzielnie przez Internet lub zanosząc deklarację PIT do Urzędu Skarbowego. Ministerstwo Finansów wprowadza też nowość, która ma usprawnić cały proces.
Podatnicy nie będą w 2019 r. rozliczali się z użyciem wstępnie przygotowanego zeznania podatkowego oraz nie mogą składać wniosku o przygotowanie zeznania za podatnika. W miejsce tych metod powstała nowa forma - Twój e-PIT. Podatnik bez wniosku o jego przygotowania otrzymuje możliwość zalogowania się do profilu w portalu podatkowym, w którym od 15 lutego 2019 r. przygotowana będzie dla niego deklaracja PIT-37 lub PIT-38. Dane w tych deklaracjach wypełnione będą jako suma kwot przekazanych organom skarbowym w informacjach PIT-11 oraz PIT-8C przez płatników, a także informacji o ulgach, kosztach i odliczeniach znanych organowi podatkowemu z urzędu.
Oprócz standardowego rozliczenia podatkowego w formie elektronicznej lub osobistego doręczenia deklaracji podatkowej do urzędu, podatnik składający PIT-37 lub PIT-38 może modyfikować przygotowaną dla niego deklarację w taki sposób, aby spełniała ona jego oczekiwania poprzez wykorzystanie systemu TWÓJ E-PIT.
Termin rozliczenia podatku ]PIT za 2018 rok
Deklarację podatkową składa się od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 roku. Deklarację złożone do 15 lutego są złożone prawidłowo, jednak dla celów ustalenia daty zwrotu nadpłaconego podatku deklaracje złożone wcześniej uznane są za złożone 15 lutego.
Wyjątek stanowi tutaj PIT-28, PIT-19 i PIT-16A. W przypadku składania deklaracji tych podatków terminem końcowym jest 31 styczeń 2019 roku.
Zwrot podatku za 2018 rok
Jeżeli podatnik złoży rozliczenie do 15 lutego - 45 dni jakie urząd ma na zwrot podatku liczy się od 15 lutego.
Jeżeli podatnik złoży deklarację elektronicznie 15 lutego lub później - 45 dni liczy się od daty złożenia.
Lepiej rozliczyć się samemu, czy z małżonkiem?
Małżeński PIT polega na wypełnieniu jednego, wspólnego formularza podatkowego, w którym najpierw sumuje się dochody obojga, a następnie oblicza podatek od połowy tej sumy. Do urzędu skarbowego należy odprowadzić dwukrotność tak naliczonego podatku.
Dlaczego to się opłaca? Często spotykamy się z małżeństwem, w którym jedna osoba poświęca się pracy i zarabia dużą sumę pieniędzy, a druga pracuje mniej zaawansowanie lub w ogóle nie wykonuje dodatkowych usług. W takim przypadku przy rozliczeniu PITu osoba, która zarabia więcej musiałaby odprowadzić duży podatek, przy czym współmałżonek nie zarabiający nic lub mało nie mógłby skorzystać z kwoty wolnej od podatku ani z żadnych ulg. W takim przypadku wspólnie rozliczenie PIT pozwala pierwszej osobie na obniżeniu podatku z 32 na 18 %, a drugiej na uzyskanie dochodu umożliwiającego skorzystanie z ulg np. na dziecko.