Favore.plBaza wiedzyDla firmy i biuraDoradztwo, audyt

Artykuł: Podatki w spółce z o.o

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Podatki w spółce z o. o

Podatki w spółce z o.o
Autor: konsultant_finansowy   |   17 sie 2015, 13:59   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Doradztwo, audyt

Podmioty gospodarcze podczas zakładania własnej działalności gospodarczej decydują się na formę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka z o.o stała się jedną z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych rodzajów spółek handlowych w Polsce.

Spółka z o.o cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców ze względu na jej ograniczoną odpowiedzialność. Z czym się to wiąże?
Przedsiębiorcy wybierając tą formę opodatkowania nie muszą odpowiadać własnym majątkiem za zobowiązania firmy. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należy do spółek kapitałowych, posiada osobowość prawną, a zasady jej funkcjonowania zostały uregulowane w Kodeksie Spółek Handlowych.

Jakie podatki przedsiębiorca zobowiązany jest płacić w spółce z o.o?

Do jednych z najważniejszych obowiązków przedsiębiorcy zaliczamy płacenie podatków. Przed założeniem własnej działalności gospodarczej należy dokładnie zapoznać się z tym określeniem. Charakteryzując krótko pojęcie: podatku, jest to publicznoprawne, nieodpłatne , przymusowe, a także bezzwrotne świadczenie pieniężne, które każdy przedsiębiorca jest zobowiązany płacić na rzecz Skarbu Państwa niezależnie od formy działalności gospodarczej oraz bez względu na to, czy dana jednostka uzyskała dochody w danym miesiącu.
Spółka z o.o podlega opodatkowaniu, które zostało zapieczętowane w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Ustawa określa model podwójnego opodatkowania zysku wydzielonego ze spółki z o.o. Dochód spółki z o.o podlega opodatkowaniu podatkiem od osób prywatnych oraz podatkiem od wypłacanych wspólnikom dywidend.

Analiza podatków spółki z o.o
Spółka z o.o jak już wiemy jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych – CIT, który wynosi 19%. CIT należy płacić od dochodów spółki z o.o, czy przychodów zmniejszonych o koszty pozyskanych przychodów. Należy tego dokonać za pomocą druku CIT-2, który należy zapłacić w terminie do 20-tego następnego miesiąca. W przypadku opodatkowania należy uiścić jeszcze zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych- PIT, którego wysokość także sięga 19 %. Podsumowując opodatkowanie podwójne polega na płaceniu najpierw podatku CIT,a następnie PIT .

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania w spółce z o.o ?
Alternatywnym rozwiązaniem na uniknięcie podwójnego opodatkowania jest prowadzenie działalności w formie spółki osobowej, w której zysk wypracowany przez spółkę jest opodatkowany jednokrotnie – podatkiem PIT .

http://generaloutsource.pl/pl/doradztwo-podatkowe...Podatki w spółce z o.o to temat, który dokładnie musi przeanalizować każdy przedsiębiorca chcący zacząć swoją karierę w prowadzeniu działalności gospodarczej. Jeżeli chcesz poznać szczegóły dotyczące podatków oraz innych alternatywnych sposobów na uniknięcie podwójnego opodatkowania zapraszamy na naszą stronę internetową.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy