Z dniem 1 sierpnia zmianie uległa ustawa Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Teraz podejrzanemu w sprawie o wykroczenie przysługuje prawo do adwokata zanim trafi ona do rozpatrzenia przez sąd, a więc na etapie postępowania wyjaśniającego.
Kiedy przysługuje adwokat
Osoba, co do której istnieje uzasadniona podstawa do wniosku o ukaranie, może skorzystać z prawa do adwokata w momencie otrzymania wezwania do złożenia pisemnych wyjaśnień, po tym, jak zostaną jej przedstawione zarzuty. Osoba ta powinna zostać o tym prawie poinformowana w momencie wezwania do złożenia wyjaśnień oraz przed przesłuchaniem.
Co daje obrona na etapie postępowania wyjaśniającego
Przede wszystkim skorzystanie z pomocy profesjonalnych adwokatów pomoże ochronić interesy osoby podejrzanej i może spowodować, iż toczone przeciwko niej postępowanie zakończy się już na etapie postępowania wyjaśniającego.
Ponadto zmiana w ustawie spowodowała, że zarówno obrońca, jak i podejrzany mają prawo wglądu w akta sprawy w toku prowadzenia czynności wyjaśniających. Jeśli natomiast organy odmówią ich udostępnienia, podejrzany ma prawo do złożenia zażalenia.
Obrońca na własną rękę czy z urzędu
Prawo do obrońcy z urzędu przysługuje podejrzanemu o wykroczenie wówczas, gdy oskarżony nie jest w stanie samodzielnie podjąć kosztów obrony, a także w sytuacji, gdy obrona ta jest niezbędna, co może się zdarzyć na przykład w przypadku osób głuchoniemych, niewidzących czy niepoczytalnych.
Obrońca z urzędu wyznaczany jest przez prezesa właściwego sądu.
Zobacz również: http://kancelariaea.pl/zespolZespół adwokacki
W przypadku, gdy podejrzany dysponuje środkami potrzebnymi na pokrycie kosztów obrony, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego adwokata już na etapie postępowania wyjaśniającego gdyż może to zdecydowanie skrócić czas trwania sprawy i pozwoli uniknąć dodatkowego stresu związanego z postępowaniem.
Polecamy również: https://eprawnik.wordpress.com/2015/05/11/procedura-przesluchania-podejrzanego-w-prokuraturze/Procedura przesłuchania podejrzanego