W życiu każdego przychodzi w końcu ten moment, kiedy kolokwialnie mówiąc "idzie na swoje", wyprowadza się od rodziców i znajduje własne cztery kąty. Często zdarza się sytuacja, w której mieszkanie jest w stanie surowym i właśnie do nowego wynajmującego należy wyposażenie go oraz odpowiednie zamontowanie wszystkich sprzętów.
Podłączenie pralki wydawać by sie mogło zadaniem banalnym, jednak doświadczenie uczy, że często właśnie takie zadania potrafią przysporzyć wielu problemów i nerwów.
Co zrobić, aby poprawnie podłączyć pralkę i cieszyć się z czystych, pachnących ubrań?
Na początek należy zająć się przyłączeniem urządzenia do sieci wodociągowej. Jeżeli chce się uniknąć zalania siebie i sąsiadów, bardzo istotne jest wcześniejsze odcięcie wody.
Następnym krokiem jest podłączenie węża doprowadzającego wodę, lecz należy pamiętać, aby podłączyć go do zimnej wody, nie do ciepłej. Jeśli się o tym zapomni, można się niemile zaskoczyć przegladając następny rachunek za wodę, gdyż pralka pobiera dużo wody w trakcie prania, a jak powszechnie wiadomo woda ciepła jest kilkukrotnie razy droższa od zimnej.
Wąż powinien znajdować się na wysokości między 60, a 90 cm nad ziemią. Ważne jest, aby po zamontowaniu zaworka z filtrem użyć do uszczelnienia taśmy teflonowej – dzięki temu uniknie się niechcianych przecieków.
Istnieje również możliwość podłączenia węża doprowadzającego wody do baterii umywalkowej posiadającej odpowiedni kran przelotowy.
Kolejny krok, to podłączenie odpływu wody z pralki do sieci kanalizacyjnej. Wskazane jest, aby zamontować syfon, dzięki któremu przykre zapachy z rury kanalizacyjnej nie będą wydobywać się na zewnątrz i uprzykrzać życia lokatorom. Istnieją dwie możliwości zamontowania syfonu:
na końcówce rury kanalizacyjnej lub na jej obwodzie.
Tak jak w przypadku podłączenia sieci wodociągowej, również przy sieci kanalizacyjnej można skorzystać ze specjalnego kranu przelotowego i podłączyć rurę kanalizacyjną do baterii umywalkowej.
W tym miejscu trzeba pamiętać, że aby pralka działała prawidłowo, podejście odpływu powinno znajdować się na wysokości mniej więcej 70-80 cm od podłoża.
Pozostaje więc ostatnie, lecz nie mniej istotne zadanie do wykonania – podłączenie urządzenia do sieci elektrycznej. Nikt zapewne nie chciałby, aby dopiero zakupiona pralka "spaliła się" przy pierwszym włączeniu. Aby tego uniknąć, ważne jest sprawdzenie parametrów pralki i gniazdka – kompatybilność napięcia pralki i sieci elektrycznej.
Na pewno wiele osób spotkało się z sytuacją, w której pralka była źle wypoziomowana oraz posiadała źle rozłożony środek ciężkości, a przez to dosłownie "spacerowała" po łazience. Wiedząc o tym, trzeba pamiętać o odpowiednim ustawieniu i wypoziomowaniu pralki.
Nie pozostaje już nic innego jak załadowanie bębna, nasypanie proszku, wlanie swojego ulubionego płynu do płukania i zadowolenie ze świetnie wykonanego zadania oraz czystego i pachnącego prania.