Te niby nieskomplikowane czynności należy wykonywać w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób. Jeśli masz wątpliwości jak to robić lub jesteś poczatkującym ogrodnikiem ten artykuł jest dla ciebie.
Piękny i bujny ogród da się utrzymać wyłącznie dzięki systematycznej pielęgnacji, podlewanie to najważniejsza z zasad jakich musimy przestrzegać. Dzisiejszy klimat i niepewne warunki pogodowe niestety nie wystarczą by utrzymać ogród w dobrej kondycji. Kolejny krok to nawożenie ogrodu również niezbędne by ogród funkcjonował prawidłowo. Warto wiedzieć jak się do tego zabrać i od czego zacząć.
Rośliny na balkonie, werandzie czy w niewielkim ogrodzie można z powodzeniem podlewać przy pomocy węża ogrodowego wyposażonego w odpowiednie końcówki. Zraszacze ręczne mają różne końcówki dzięki temu możemy uzyskać różne strumienie wody. Wąż jest trochę kłopotliwy, ponieważ trzeba go rozwijać często się plącze. W małym ogrodzie damy sobie z nim radę, jednak przy ogrodach o pokaźniejszych rozmiarach warto pomyśleć o systemach nawadniających ułatwiają one znacznie podlewanie. Przede wszystkim nie musimy regularnie wyciągać węża ogrodowego i zastanawiać się czy rośliny są odpowiednio nawodnione. System wymaga od nas tylko odkręcenia wody na jakiś czas resztę zrobi sam.
Nawożenie roślin to proces, który należy wykonywać w odpowiednim czasie, wiosną gdy ziemia rozmarznie należy rozłożyć na niej kompost, chyba że zrobiliśmy to jesienią. Są również dostępne na rynku nawozy mineralne działające podobnie do naturalnych. Stosujemy je wówczas w postaci sypkiej równomiernie rozprowadzając po powierzchni ogrodu. Gdy nadejdzie lato rośliny podlewa się lub opryskuje nawozami organicznymi lub mineralnymi. Takie nawożenie możemy stosować nie później niż do połowy lipca, później rośliny szykują się na zimę i nie należy pobudzać ich wzrostu. Jesień to najlepszy okres na wapnowanie ziemi, rozprowadzamy nawozy równomiernie na powierzchni ogrodu i mieszamy z ziemią. To też odpowiednia pora na użycie nawozów organicznych obornika czy kompostu, jednak nie łączymy chemicznego nawożenia z organicznym, ponieważ mogą wytworzyć się związki szkodliwe dla roślin. Jeśli chcemy jednak zastosować obie metody zróbmy dwutygodniową przerwę pomiędzy jednym nawożeniem a drugim.
Rodzajów nawozów na rynku jest bardzo dużo w przypadku chemicznych należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta natomiast organiczne są bezpieczne. Zawłaszcza kompost to najlepszy naturalny nawóz nie ma obawy, że przedobrzymy z jego ilością ma w sobie wszystkie niezbędne składniki do wzrostu roślin i możemy go otrzymać za darmo. Wystarczy założyć zbiornik w ogrodzie i gromadzić tam odpadki powstałe w skutek pielęgnacji ogrodu.
Początkujący ogrodnik stoi przed sporym wyzwaniem, ale ma do dyspozycji wiele pomocy choćby Internet czy literaturę. Pamiętaj, że zawsze lepiej zastosować czegoś mniej niż za dużo, naturalne jest lepsze od sztucznego. Błędy na pewno się pojawią i dobrze bo dzięki temu nabywamy doświadczenie i z każdym rokiem nasz ogród będzie na tym zyskiwał.