Favore.plBaza wiedzyEdukacja, naukaKursy, szkolenia, konferencjeInterpersonalne

Artykuł: Podstawowe metody negocjacji

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Podstawowe metody negocjacji

Podstawowe metody negocjacji
Autor: magdalenaokowska   |   23 paź 2015, 14:52   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Interpersonalne

Negocjacje towarzyszą nam każdego dnia w niektórych sytuacjach życiowych. Zdarza się, że mamy odmienne zdanie niż nasz partner czy pracownik. Jak osiągnąć kompromis? Jak uzyskać lepszą pozycję niż nasz partner?

Negocjacje towarzyszą nam w każdym etapie naszego życia. Bowiem ile razy w momencie różnicy zdań musimy dojść do wspólnego porozumienia. Czy to w relacji z bliskimi czy w sklepie zawsze mamy do czynienia z negocjacjami.

Najprościej ujmując negocjacje są procesem, w którym dwie lub więcej stron chcą osiągnąć wspólne porozumienie w sprawie, gdzie występuje pewna różnica poglądów.

Jak więc osiągać porozumienie w istotnych dla nas kwestiach?

Istnieje wiele podstawowych metod negocjacyjnych, których wykorzystanie może w znaczny sposób podnieść nasze zdolności negocjacyjne. Metody te nie są trudne, a ich wykorzystanie spowoduje wzrost naszych sukcesów negocjacyjnych.

Technika wygórowanego żądania

Należy jej użyć w sytuacji kiedy pragniemy osiągnąć jakąś mierzalnie określoną korzyść. Rozmawiając z oponentem należy najpierw wyolbrzymić swoją potrzebę, żeby łatwiej było dojść do upragnionego celu.

Technika ustępstw

Polega ona na ustępowaniu z niektórych warunków, kiedy wymaga tego sytuacja. Należy rozpoczynać negocjacje od spraw mniejszej wagi, aby to w nich można było doprowadzać do ustępstw.

Technika odrzucania pierwszej propozycji
Zakładając, że pierwsza propozycja powinna być jak najbardziej wygórowana musimy odrzucić ofertę naszego przeciwnika. Wynika to z faktu, że bardzo często negocjatorzy zakładają, że nie uda im się osiągnąć porozumienia w momencie rozpoczęcia procesu negocjacji.

Technika opóźniająca
Jeżeli brakuje nam argumentów możemy zastosować jedną z technik, która pozwoli nam na odsunięcie ostatecznej decyzji w czasie. Można skorzystać np. z analizowania każdego szczegółu oferty, korzystania z przerw, podnoszenia starych problemów itp.

Technika zastraszania
W przypadku problematycznego przeciwnika można zastosować zabieg słowny polegający na wyrażeniu „jeżeli... to”. Przeciwnik poczuje wtedy zagrożenie nie sfinalizowania umowy i łatwiej zdecyduje się na nasze warunki.

W negocjacjach istnieje bardzo wiele technik i taktyk negocjacyjnych. Opisane powyżej obrazują w jaki sposób mogą działać negocjatorzy. Techniki te z pewnością przyczynią się do łatwiejszych negocjacji w codziennym życiu. Przed profesjonalnymi negocjacjami zalecane jest zapoznanie się z literaturą dotyczącą negocjacji.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy