Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaOchrona zdrowiaSzkoły rodzenia i położne

Artykuł: Podstawowe pytania dotyczące noworodków

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Podstawowe pytania dotyczące noworodków

Podstawowe pytania dotyczące noworodków
Autor: karolinau   |   31 mar 2015, 14:33   |   Dział: Artykuły

Często występujące problemy u noworodków. Jak sobie z nimi radzić? Kiedy iść do lekarza?

Przewód pępowinowy
Pępowina dziecka powinna sama odpaść mniej więcej w ciągu dwóch tygodniu po porodzie. Do tego czasu należy starannie o nią dbać, ponieważ przez zaniedbanie może łatwo dojść do infekcji a nawet zakażenia lub chorób. Aby do tego nie dopuścić należy codziennie podczas kąpieli delikatne myć pępowinę dziecka – czyścić dookoła podstawy i wzdłuż czystym wacikiem. Nie używać kremów, maści, proszków lub żadnych innych specyfików. Jeśli to możliwe zakładać dziecku pieluszkę tak, aby zasłaniało przewód. Dzięki temu pozostaje sucha i szybciej odpadnie.

Wysypka
Niekiedy używanie pieluszek może doprowadzić do zaczerwienienia, bólu i swędzenia w dolnych partiach dziecka, co może oznaczać wysypkę lub odparzenie. Zapobiec temu może częste zmiany pieluszek, jeżeli są to pieluszki tetrowe, to trzeba je często i bardzo dokładnie przepierać, podczas kąpieli używać jedynie bezalkoholowych płynów do mycia, najlepiej przeznaczonych specjalnie do pielęgnacji wrażliwej skóry niemowląt. Zaleca się także, aby codziennie dziecko mogło pozostać kilka chwil bez pieluszki, dzięki czemu jego skóra może lepiej oddychać. Na wyleczenie wysypki pomocny może się okazać olej rycynowy lub śmietana. Jeżeli objawy nie ustąpią należy skontaktować się z lekarzem.

Wysypka na twarzy

Wysypka na twarzy występuje często u niemowląt na około cztery tygodnie, ale może rozprzestrzenić się na całe ciało. Zwykle jednak ustępują po kilku tygodniach. Jeśli jednak nie, może oznaczać to, że niemowlę jest na coś uczulone, wówczas należy wyeliminować wszelkie pokarmy o silnych alergenach. Kiedy to nie pomoże trzeba udać się do lekarza.

Niepokojące stolce

U karmionego piersią dziecka stolce są zwykle gęste o zielonkawo-żółtym kolorze. Niepokój może się pojawić jeżeli stolce stają się wodniste, mają bardzo nieprzyjemny zapach a w skrajnych przypadkach może pojawić się krew. Może to być objaw choroby lub infekcji. Należy wtedy niezwłocznie zgłosić się do pediatry.

Wymioty, czyli wyrzucanie treści żołądkowej
Zwracanie mleka po posiłku u niemowląt, zwykle problem zanika w okresie od sześciu do dwunastu miesięcy. Niepokój mogą spowodować gęste i bardzo częste wymioty, w wyniku których dochodzi do zastoju wagi lub nawet jej zmniejszenia, podczas gdy powinno sukcesywnie przybierać na wadze.

Kiedy do lekarza
Inne objawy, jakie powinny skłonić do wizyty u lekarza to rosnąca gorączka. Dzieci mają zwykle wyższą temperaturę, więc jeżeli niemowlę ma temperaturę wyższą niż 37,5 stopnia oznacza to, że ma gorączkę. Gorączkujące dzieci niekiedy robią się czerwone na twarzy i ciele, a bardzo często są zdenerwowane. Inne mogą być blade i osłabione.
Jeżeli na skórze dziecka dostrzega się zaczerwienienia, np. wokół pępka, są wyjątkowo płaczliwe i spada u nich apetyt to także mogą być sygnały jakiś chorób, które lepiej skonsultować u lekarza.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy