Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawneFinansowe

Artykuł: Podział majątku wspólnego po rozwodzie.

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Podział majątku wspólnego po rozwodzie.

Podział majątku wspólnego po rozwodzie.
Autor: monbys   |   17 lip 2014, 11:39   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Finansowe

Jeśli między małżonkami istnieje system wspólności majątkowej, niemożliwy jest podział majątku. Wynika to z rodzaju więzi łączącej małżonków. Jednak w momencie rozwodu lub zawarcia umowy o rozdzielności, gdy dochodzi do ustania małżeńskiej wspólności majątkowej ta kwestia wygląda już całkiem inaczej. Majątek, który wcześniej objęty był wspólnością nadal jest współwłasnością obojga małżonków, lecz na zupełnie odmiennych zasadach. Współwłasność może bowiem zostać zniesiona sądowo lu umownie.


Majątek pomałżeński niekoniecznie musi być dzielony przez sąd. W celu uniknięcia prowadzenia sporów sądowych i kolejnego postępowania sądowego, byli małżonkowie mogą zawrzeć umowę o podziale majątku. Jeżeli w jego skład wchodzi nieruchomość, sytuacja wymaga sporządzenia aktu notarialnego.

Sąd orzeka o podziale majątku już w wyroku rozwodowym po uprzednim przedstawieniu takiego wniosku przez jednego z małżonków. Nie może to jednak powodować nadmiernej zwłoki w prowadzeniu postępowania. W większości przypadku więc, sąd nie będzie orzekał o podziale w procesie rozwodowym. Spowodowane jest to faktem, iż postępowanie takie trwałoby zbyt długo. Podziału majątku dokonuje się więc w odrębnym postępowaniu już po zakończeniu sprawy rozwodowej.

Podział majątku może być podziałem fizycznym poszczególnych rzeczy, przedmiotów. Jeżeli w jego skład wchodzi duża nieruchomość gruntowa, możliwe jest wydzielenie z niej dwóch mniejszych lub przyznanie prawa własności do niej np. żonie, z obowiązkiem spłaty na rzecz męża. Podczas dokonywania podziału sąd powinien uwzględnić przede wszystkim potrzeby dzieci oraz strony, której zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej nad nim. Trzecim sposobem podziału majątku jest odsprzedanie wchodzących w jego skład elementów i podzielenie uzyskanych w ten w jego wyniku środków.

Zgodnie z zasadą, małżonkowie powinni mieć równy udział w majątku wspólnym. Powinien on więc zostać podzielony po połowie. Z ważnych powodów każdy z małżonków może jednak żądać podziału z uwzględnieniem stopnia w jakim przyczynili się do jego powstania. Przy szacowaniu stopnia w jakim oboje małżonkowie przyczynili się do powstania majątku wspólnego uwzględnia się również ich nakład przy wychowywaniu dzieci i prowadzeniu gospodarstwa domowego.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU