Rząd przyjął do realizacji projekt ustawy o zmianie dotychczasowej treści ustaw o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych dokumentów, zakładających wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu split payment w niektórych branżach.
Minister finansów przygotował projekt nowelizacji między innymi ustawy o VAT, który ma na celu zastąpić obowiązujące obecnie rozwiązania rozliczania podatku od towarów i usług. Ustawa ma wejść w życie od września 2019 roku i obejmować tematy takie, jak solidarna odpowiedzialność podatkowa nabywcy oraz odwrotne obciążenie.
Obligatoryjny model podzielonej płatności wprowadzony zostanie w Polsce dzięki decyzji wykonawczej Rady Unii Europejskiej. Obowiązkowa forma stosowana ma być w odniesieniu do dostaw towarów i usług, które zasadniczo objęte zostały mechanizmem split payment.
Projekt zakłada także objęcie obligatoryjnym mechanizmem transakcji, których przedmiotem są części do pojazdów silnikowych, węgiel i produkty węglowe oraz maszyny i urządzenia elektryczne. Stosowanie podzielonej płatności dotyczyć też będzie płatności z użyciem faktur dokumentujących transakcje dokonane pomiędzy podatnikami, których jednorazowa wartość wynosi co najmniej 15 tysięcy złotych.
Transakcje wynoszące kwotę mniejszą niż 15 tysięcy złotych podlegać będą rozliczeniu na zasadach ogólnych. Do ustawy o VAT dodany zostanie także wpis nakładający na wystawcę obowiązek opłacenia sankcji w wysokości 100% kwoty podatku wykazanego na fakturze, jeżeli w dokumencie nie zostaną umieszczone specjalne oznaczenia, między innymi “mechanizm podzielonej płatności”. Zdaniem Ministerstwa Finansów wprowadzenie sankcji za uchybienie ma szczególne znaczenie.
Największą uwagę skupia się na dokumentacji transakcji szczególnie podatnych na oszustwa podatkowe, z użyciem przedmiotów, towarów lub usług wrażliwych. Brak stosownego oznaczenia na fakturze generować może nieprawidłowości w obrocie takimi towarami. W efekcie podczas transakcji dochodzi do pominięcia stosowania mechanizmu podzielonej płatności, a w rezultacie do wystąpienia ryzyka znikania podatników wraz z opłaconym, ale nie odprowadzonym przez nich podatkiem VAT. Organy podatkowe będą mieć możliwość przeprowadzenia wiarygodniejszej i lepiej sprawdzalnej kontroli, dzięki tak skonstruowanej faktury.
Według Ministerstwa mechanizm split payment będzie dobrym rozwiązaniem przeciwdziałającym nadużyciom i oszustwom podatkowym, eliminującym ryzyko znikania podatników wraz z nieodprowadzaniem podatku od towarów i usług. Dokonanie płatności za transakcje obejmujące określone towary i usługi szczególnie generujące oszustwa w sposób inny niż mechanizm podzielonej płatności spowoduje, że nowe rozwiązanie nie będzie działać. Ryzyko, jakie w tej sytuacji powstanie polegać będzie na tym, że wystawca faktury wraz z kwotą VAT otrzyma zapłatę za całą fakturę i nie rozliczy z jej tytułu podatku. Organ podatkowy nie mając nadzoru nad uwalnianiem się środków wpływających na rachunek VAT nie dostrzeże ucieczki od zapłaty, która równoznaczna jest ze złamaniem prawa podatkowego.
Podzielona płatność VAT 2019 - doradztwo podatkowe dla firm z całej Polski.
http://biurorachunkowe.krakow.pl/doradztwo-podatkowe/