Kostka brukowa najczęściej powstaje z betonu lub granitu. Pierwsza wersja świetnie sobie radzi ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi i dużymi obciążeniami. Druga wykazuje wysoką odporność na ściskanie i niskie temperatury. Warto wiedzieć, że istnieją też inne kryteria podziału tych produktów. Dlatego opisujemy popularne rodzaje i najczęstsze zastosowania kostek brukowych.
Materiał używany w brukarstwie
Choć powstaje też z kamienia naturalnego i polnego, największym powodzeniem cieszy się bruk betonowy i granitowy. Te materiały dzielą się na dwie grupy ze względu na sposób wykończenia. Pierwsza skupia szare kostki przemysłowe zwykle mające kształt klepsydry lub prostokąta. Są używane do:
• układania powierzchni parkingów,
• budowy długich chodników,
• utwardzania dróg osiedlowych,
• budowy placów i przestrzeni przemysłowych.
Wersja przemysłowa ma jednolitą, gładką powierzchnię. Natomiast drugi typ, czyli kostka szlachetna, ma różne faktury, kolory, kształty. Służy przede wszystkim do układania podjazdów i chodników na prywatnych posesjach. Trzeba tu dodać, że jest dostępna w kilku ciekawych rodzajach.
Podział kostki szlachetnej
Kostka szlachetna jest materiałem zróżnicowanym pod względem dodatkowej obróbki. Dzięki temu do wyboru są produkty o interesujących walorach dekoracyjnych. Pierwszy z nich to bruk płukany, dzięki wymyciu na jego powierzchni jest widoczne barwione kruszywo. Firmy takie jak Jar-Bruk Centrum Kostki Brukowej układają także kostkę szczotkowaną. Jej charakterystyczną cechą są dekoracyjne pory. Kolejna pozycja w naszym przeglądzie to bruk łupany. Ma nieregularne brzegi, dzięki czemu wygląda jak naturalny kamień. Warta uwagi jest także kostka postarzana doskonale imitująca zabytkowe materiały brukarskie. Przy opisywaniu kostki nie można pomijać jeszcze dwóch ważnych kwestii. Chodzi tu o jej kształty oraz grubość.
Wspominaliśmy już, że bruk przemysłowy zazwyczaj ma kształt klepsydry lub prostokąta. Jeśli zaś chodzi o wersje szlachetne, to w tej kategorii do wyboru jest więcej rodzajów. Wiele firm sprzedaje kostki brukowe w formie kwadratów, trapezów czy też fal. Tymczasem dostępne grubości to:
• 4 cm – to kostki przeznaczone na chodniki i ścieżki,
• 6 cm – po tym bruku mogą poruszać się pojazdy o wadze do 3,5 tony,
• 8 cm – stworzone pod ruch kołowy pojazdów ciężarowych.
W ofertach producentów jest jeszcze jeden typ produktów. To niezwykle trwałe kostki o grubości od 10 do 16 cm. Są wykorzystywane do utwardzania podjazdów i parkingów dla TIR-ów. Powstają z nich także powierzchnie składów ciężkich materiałów.