Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaOchrona zdrowiaSzkoły rodzenia i położne

Artykuł: Powrót do domu ze szpitala po ciąży

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Powrót do domu ze szpitala po ciąży

Powrót do domu ze szpitala po ciąży
Autor: karolinau   |   31 mar 2015, 14:18   |   Dział: Artykuły

Pojawienie się dziecka w rodzinie to ekscytujący moment dla całej rodziny, ale także pracowity i wymagający. Czasem można czuć się przytłoczonym nawałem obowiązków. To całkowicie normalne u świeżych rodziców, ale można zrobić kilka rzeczy, aby odczuwać większą radość z powiększonej rodziny.

Jeśli wszystko dobrze pójdzie i nie pojawią się komplikacje, matka z dzieckiem może wyjść ze szpitala już sześć godzin po porodzie, choć jeśli matka tego potrzebuje, może zostać nieco dłużej.

Należy pamiętać, że jadąc własnym samochodem musi być w nim specjalny fotelik dla dziecka! I właśnie w domu można poczuć to uczucie przytłoczenia obowiązkami, rodzicielstwem i ogólnym zmęczeniem. Ale można sobie z tym poradzić. W ciągu kilku pierwszych tygodni można prosić o pomoc pielęgniarkę, która zjawi się w domu i pomoże matce i dziecku szybciej dojść do siebie. Oprócz tego, zawsze można liczyć na bliskich – nie należy się wstydzić prosząc o pomoc. Nowi rodzice zawsze potrzebują wsparcia.

Oto kilka wskazówek, które pomogą przejść pierwszy okres, po powrocie do domu:
Można przyłączyć się do grupy matek lub uczestniczyć w spotkaniach Centrum Zdrowia Dziecka, które gromadzą wiele nowych i doświadczonych mam, które wymieniają się spostrzeżeniami i wiedzą.

Partner także powinien czynnie uczestniczyć w życiu dziecka. Można go nauczyć kąpać, przebierać i karmić dziecko. Kiedy się tego nauczy, ojciec będzie czuł większą więź z dzieckiem a matka będzie miała chwilę na złapanie oddechu.

O ile jest to możliwe oszczędzać swoją energię. Wiele rzeczy można robić siedząc, na przykład składać pranie, pieluchy, układać coś.

Nie martwić się, jeśli karmienie początkowo sprawia trudności. Z czasem nabiera się wprawy. Jednak nie należy od niego odstępować. Mleko matki jest bardzo ważne dla zdrowia dziecka. Jeśli jednak są problemy z pokarmem lub pojawiają się inne problemy związane z karmieniem należy zgłosić się do lekarza.

Nowe dziecko oznacza kilka istotnych zmian dla całej rodziny. Jeśli jest to kolejne dziecko, starsze dzieci mogą być podekscytowane, kochać i troszczyć się o nowego brata lub siostrę lub mogą być zazdrosne, agresywne i trudne. Po urodzeniu dziecka należy nauczyć przyzwyczajać swoje starsze dziecko do nowego członka rodziny. Należy zachęcać je do angażowania się w opiekę nad młodszym rodzeństwem. Sama matka może starać się spędzać czas ze wszystkimi dziećmi jednocześnie, a także chwalić dzieci kiedy są grzeczne, pilnować aby były spokojne, wprowadzić nieco rutyny, aby unikać wybuchów emocji ze strony dzieci. Trzeba także nauczyć się przenikliwości i przewidywania określonych sytuacji, aby nie dochodziło do powstawania problemów.

Jeśli masz zwierzęta, należy wziąć je pod uwagę przygotowując ich do nowego członka rodziny.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy