Bezpieczniki to niezwykle ważne elementy instalacji elektrycznych. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona przed przepięciami oraz przeciążeniami systemu. W momencie, gdy wskutek jakiegoś zdarzenia prąd w instalacji osiąga zbyt wysoki poziom, automatycznie odcinają dalszy jego przepływ. W ten sposób zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom budynku. Jakie rodzaje bezpieczników są stosowane w domowych instalacjach?
Podstawowe bezpieczniki
Domowe instalacje elektryczne składają się z wielu elementów. Do najważniejszych należą przyłącza, złącza, tablice elektryczne, przewody, gniazda wtykowe, przełączniki, oprawy oświetleniowe. Bardzo ważne są też bezpieczniki topikowe służące do ochrony obwodów elektrycznych przed przepięciami i przeciążeniami. Są one zazwyczaj wykonane z ceramiki, zawierają także specjalne elementy topikowe. Ich działanie jest proste, polega na szybkim przerwaniu obwodu w przypadku zaistnienia awarii. Co ciekawe, bezpieczniki topikowe są powszechnie stosowane w instalacjach domowych oraz przemysłowych, a ich wymiana jest stosunkowo prosta. Jednakże powinien zająć się nią fachowiec dysponujący specjalistyczną wiedzą.
Wersje przepięciowe i specjalne wyłączniki
Zdecydowanie warto korzystać z najlepszych dostępnych zabezpieczeń instalacji elektrycznych. Do nadal często używanych akcesoriów należą bezpieczniki przepięciowe, zwane popularnie korkami. Są one wykorzystywane w domach, zarówno nowych jak i starszych. Szczególnie ważną rolę odgrywają w obiektach zewnętrznie chronionych przed piorunami. Ich działanie jest bardzo proste - w momencie wystąpienia przepięcia lub zwarcia, bezpiecznik odłącza dopływ prądu w obwodzie. To powoduje reakcję znaną, jako wystrzelenie korków. Dzięki temu modele przepięciowe chronią budynek przed spaleniem przewodów w ścianach oraz zapobiegają pożarom. Zatem zdecydowanie warto zadbać o ich włączenie w skład domowej instalacji.
Do opisania pozostał jeszcze jeden rodzaj, często montowany przez firmę Elektron ze Świebodzina świadczącą usługi elektryczne. Mamy tu na myśli bezpieczniki różnicowoprądowe, służące do ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym. Działają one w sytuacji, gdy występuje różnica między prądem wejściowym a wyjściowym. W przypadku przekroczenia ustalonego progu bezpiecznik wyłącza dany obwód, zapobiegając w ten sposób niebezpieczeństwu. Warto wiedzieć, że wyłączniki różnicowoprądowe muszą znaleźć się w każdym budynku mieszkalnym. Jest to wymagane przez obowiązujące przepisy i normy techniczne. Wszystkie urządzenia opisane powyżej dbają o bezpieczeństwo domowników i zawsze trzeba o nich pamiętać.