Frezowanie jest jedną z podstawowych metod obrabiania różnych metali. Dzięki niemu dany przedmiot zyskuje odpowiednią wielkość, ale też wybrany kształt i właściwości. Ta technika znalazła zastosowanie w produkcji elementów maszyn i urządzeń. W pewnym stopniu wpływa na płynność działania i rozwój wielu gałęzi przemysłu. Warto, zatem poznać zbiór najważniejszych informacji dotyczących frezowania.
Odmiana obróbki skrawaniem
Frezowanie metali to technika zaliczana do obróbki skrawaniem. W skali przemysłowej wykonują ją specjalne maszyny wyposażone w narzędzia tnące. Metoda nie jest zbyt skomplikowana. Zęby elementu roboczego zdejmują z obrabianego elementu nadmiar materiału. Proces pozostawia po sobie wióry o różnej grubości. W ten sposób wykonywane są:
- elementy z powierzchniami krzywoliniowymi,
- koła zębate i elementy gwintowane,
- różnego rodzaju rowki i otwory.
Frezowanie to uniwersalna metoda stosowana w pracy z drewnem i tworzywami sztucznymi. Jeśli zaś chodzi o obróbkę metali, w ten sposób skrawane jest aluminium, żeliwo, oraz mosiądz czy stal nierdzewna. Korzystają z niego firmy tworzące konstrukcje stalowe i produkujące drobne elementy.
Skrawanie metali w dwóch wersjach
Warto wiedzieć, że podczas frezowania narzędzie tnące wykonuje ruch obrotowy. Czasem też odpowiada za ruch posuwowy. Zwykle jednak w ten sposób porusza się obrabiany przedmiot. Trzeba też wspomnieć, że opisywany proces odbywa się w dwóch wersjach. Pierwsza to frezowanie przeciwbieżne gdzie głowica obraca się w inną stronę niż posuw materiału. Zaletą tej odmiany, jest to, że zmniejsza siły oddziaływujące na element roboczy. Po stronie wad należy zapisać średnią jakość skrawanej powierzchni. Druga wersja to frezowanie współbieżne, krawędź tnąca porusza się w tym samym kierunku, co surowiec. Tu wibracje i siły działające na narzędzie są większe. Jednakże obrabiany metal nie utwardza się a jego powierzchnia zyskuje wysoką jakość.
Rozwinięcia wymaga także temat maszyn stworzonych do wykonywania obróbki wiórowej. W skali przemysłowej wykorzystywane są programowane numerycznie frezarki CNC. Więcej na ich temat opowiedział nam specjalista z firmy A.G.B. Andrzeja Bąby. W maszynach sterowanych komputerem mocowane są narzędzia tnące nazywane frezami. Zazwyczaj powstają z:
- węglików spiekanych,
- stali kobaltowej,
- stali szybkotnącej.
Materiał użyty do produkcji nie jest jedynym kryterium podziału elementów roboczych. Frezy różnią się jeszcze kształtem oraz budową. W maszynach CNC pracują wersje trzpieniowe, czołowe, palcowe, tarczowe i walcowe. Trzeba też wiedzieć, że krawędzie tnące są rozkładane na walcach lub obrotowych bryłach o bardziej złożonym zarysie.