Województwo warmińsko-mazurskie od lat zajmuje niechlubną pozycję na polskiej mapie bezrobocia. Nic dziwnego, rejon ten już od czasu przemian gospodarczych z początku lat 90-tych ubiegłego wieku jest dotknięty strukturalnym bezrobociem. Upadek PGR-ów oraz licznych przedsiębiorstw państwowych odcisnęły na tym regionie mocne społeczne piętno. O pracę najłatwiej tam jedynie w większych miastach.
W zależności od koniunktury gospodarczej, bezrobocie w województwie warmińsko-mazurskim wynosi od kilkunastu do ponad dwudziestu procent. Region ten plasuje się na pierwszej pozycji statystyk bezrobocia już od wielu lat.
Stopa bezrobocia jest jednak mocno zróżnicowana. Najmniej osób bez pracy pozostaje w większych miastach, a najwięcej w powiatach bez większych ośrodków miejskich, pozbawionych przemysłu. W niektórych powiatach województwa warmińsko-mazurskiego pracy nie ma nawet co czwarta osoba!
Na mapie bezrobocia tego województwa prawdziwą oazą jest Olsztyn. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, we wrześniu 2015 roku pracy w tym mieście nie miało 5,9 proc. osób. To ponad czterokrotnie mniej, niż np. w należącym do tego samego województwa powiecie braniewskim, w którym we wrześniu zanotowano ponad 27-procentowe bezrobocie!
Olsztyn zagłębiem pracy
Olsztyn, jako stolica województwa i lokalizacja wielu przedsiębiorstw jest w północno-wschodniej Polsce mekką zatrudnienia. Rubryka „http://www.gowork.pl/praca/olsztyn;lPraca Olsztyn” jest elementem lokalnych gazet codziennie przeglądanym przez tysiące osób, a ogłoszenia rekrutacyjne tamtejszych przedsiębiorstw przyciągają uwagę wielu tutejszych bezrobotnych. Nic dziwnego – w Olsztynie mieszczą się najwięksi pracodawcy regionu, w tym główny z nich, czyli zakłady oponiarskie należące obecnie do grupy Michelin (dawny Stomil Olsztyn). Tylko ta jedna firma zatrudnia w stolicy Warmii i Mazur około 4 tysiące osób.
Także i portale rekrutacyjne pod frazą „praca Olszyn” pokazują często zarówno oferty we wspomnianym gigancie oponiarskim, jak i innych miejscowych zakładach, szczególnie związanych z mocno tam obecnym przemysłem drzewnym i meblarskim, spożywczym czy papierniczym.