Wiosna to czas remontów w tym również łazienek. To jedna z najpoważniejszych prac, jakie można wykonać w domu. Bez względu na to, czy planujemy tylko drobną zmianę aranżacji, czy gruntowną przebudowę to warto całe przedsięwzięcie odpowiednio zaplanować. Sprawdź, jak przebiegają kolejne etapy inwestycji oraz poznaj kilka wskazówek, które wydobędą potencjał tego pomieszczenia.
Jak przebiega remont łazienki krok po kroku?
Jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Równocześnie okazuje się najczęściej remontowanym wnętrzem przez wielu Polaków. Nic dziwnego, skoro każdy z nas chce czuć się w tym miejscu komfortowo i przytulnie. Odnowienie łazienki warto rozpocząć od planowania, podczas którego należy wybrać styl, określić materiały wykończeniowe, oszacować budżet i wybrać fachową ekipę budowlaną. Przy konstruowaniu projektu i harmonogramu prac warto skorzystać z pomocy architekta.
Po skonstruowaniu planu można przejść do konkretnych prac remontowych łazienki. Do kolejnych etapów odnowy wnętrza należą:
1. Usuwanie starej glazury: jest to zazwyczaj żmudna czynność, którą wykonuje się przebijakiem lub młotkiem. Po jej wykonaniu należy idealnie wyrównać i zagruntować podłoże.
2. Prace hydrauliczne: konieczność wymiany instalacji zachodzi w przypadku wystąpienia żeliwnych i mocno skorodowanych rur.
3. Ogrzewanie: zakłada wymianę grzejnika na nowy czy zastosowanie ogrzewania podłogowego.
4. Instalacja elektryczna: montaż oświetlenia.
5. Wyrównanie ścian: na tym etapie remontu łazienki uzupełnia się ubytki, przykrywa rury, układa glazurę oraz izolację przeciwwilgociową.
6. Układanie płytek: rodzaj i wielkość płytek zależy od preferencji właścicieli mieszkania. Można postawić również na inne wykończenie wnętrza.
7. Montaż umywalki, brodzika czy wanny: sposób instalacji umywalki zależy od jej rodzaju; przed rozpoczęciem remontu łazienki warto zastanowić się nad wyborem prysznica lub wanny;
8. Prace wykończeniowe: czyszczenie, dopasowywanie i montowanie wszelkich elementów.
9. Dekorowanie: ustawianie mebli, wieszanie luster oraz wprowadzanie innych elementów aranżacji łazienki;
Efektowna aranżacja wnętrza – praktyczne wskazówki
Jak sprawić, aby pomieszczenie było nie tylko odświeżone czy unowocześnione, ale i wygodniejsze? Co zrobić, żeby zapomnieć o bólu głowy podczas remontu łazienki? Oto kilka praktycznych porad:
1. Koszty przebudowy łazienki: przed rozpoczęciem prac warto oszacować maksymalny budżet i określić własne oczekiwania na podstawie wielkości pomieszczenia, jakości wykorzystanych materiałów i rynkowych cen. Według bardzo szacunkowych wyliczeń za remont salonu kąpielowego zapłacimy od kilkunastu do ponad 20 000 złotych.
2. Urządzamy dla siebie – choć warto podczas odnowy pomieszczeń inspirować się modnymi aranżacjami, to należy jednak pamiętać, że łazienka powinna przede wszystkim podobać się domownikom;
3. Odpowiednio dopasowane – wielkość pomieszczenia może decydować o wyborze koloru ścian i rodzaju płytek. W małych pokojach sprawdzą się jasne barwy, które optycznie powiększą przestrzeń. Dużą łazienkę warto wykończyć natomiast na zasadzie kontrastu.
4. Rozmieszczenie oświetlenia – odpowiednio oświetlone pomieszczenie to klucz do jego przytulności oraz stworzenia wyjątkowego klimatu. Warto do tego celu użyć kilku źródeł światła o różnym natężeniu umieszczonych w pasujących miejscach.
5. Dopasuj wyposażenie – na końcowy efekt renowacji łazienki duży wpływ mają zakupione meble. Należy pamiętać, że poza wyglądem powinny być one funkcjonalne i ułatwiające ich codzienną pielęgnację;
6. Jakość materiałów – generalny remont łazienki wykonywany jest zazwyczaj raz na kilka lub kilkanaście lat. Dlatego też warto przygotować większy budżet dla tej inwestycji i zakupić materiały o wysokiej jakości oraz dużej trwałości.
7. Właściwa wentylacja – funkcjonalne okna i właściwy system wentylacyjny pozwoli ograniczyć powstawanie pleśni ze względu na dużą wilgotność pomieszczenia. Opóźni to również konieczność ponownej przebudowy pomieszczenia.
Marzysz o renowacji swojej łazienki? Sprawdź, jak znaleźć prawdziwego specjalistę od remontów.