Zakupy w internecie są bardzo korzystne dla użytkowników i jak wiemy, mają wiele zalet. Mając wiedzę, jak się bronić przed wadami jesteśmy w stanie dokonać prawidłowych transakcji. Podstawowym pojęciem z zakresie zakupów internetowych jest e-konsument. To osoba, która dokonuje zakupu w sieci i posiada swoje prawa, o czym często się zapomina
Podstawowe prawa e-konsumenta to:
Możliwość zerwania umowy bez podania przyczyny. Należy dodatkowo wysłać oświadczenie na piśmie w terminie do dziesięciu dni od dnia wysłania towaru. Nawet jeśli w regulaminie strony jest wzmianka o karze za odstąpienie od umowy, to nie bójmy się tego robić, ponieważ takie żądania są bezprawne. Wyjątkami są towary już przez nas otwarte, wykonane na zamówienie i produkty, które szybko się psują.
Jeśli chodzi o dostawę, to jest na nią czas do trzydziestu dni. Sprzedawca o ewentualnych problemach musi nas wcześniej poinformować i ma obowiązek zwrócić w innym przypadku całą kwotę w różnie długim terminie.
Dostęp do wszelkich informacji. Dobrze jest dla nas, gdy zapoznamy się z regulaminem sklepu, który zawiera szczegóły na temat procesu zakupy i informacje od firmie. Dowiedzmy się, kim jest sprzedawca, gdzie jest siedziba firmy i jaka jest jej forma prawna. Czytajmy opinie o sklepie internetowym i sprawdźmy czy posiada odpowiedni certyfikat.
Reklamacja: każdy użytkownik ma prawo do reklamacji otrzymanego towaru. Podstawą do takiej czynności jest niezgodność produktu z umową. Największe problemy pojawiają się przy tak zwanych uszkodzeniach mechanicznych. Warto wiedzieć, że obowiązek udowodnienia braku odpowiedzialności leży po stronie sprzedającego. Jeśli nie powołał się przy rozpatrywaniu reklamacji na opinię biegłego, to nie spełni zasad udowodnienia.
Świadomość tego, do czego mamy prawo i jesteśmy zobowiązani, pomoże w przyszłości uniknąć zbędnych kłopotów. Warto zapoznać się z treścią prawa dotyczącego konsumentów dość szczegółów zanim zacznie się zakupy przez internet. Przez ludzką nieroztropność i niewiedzę sieć jest ciągle miejscem wielu oszustw i przestępstw.