Masz pomysł na wydawnictwo periodyczne - gazetę czy czasopismo. Określiłeś już tematykę i cykliczność wydań, budujesz zespół redakcyjny. Jaki wybrać format gazety i druk?
Wydawnictwa kolorowe (ukazujące nie częściej niż raz w tygodniu lub nieregularnie) takie jak magazyny i czasopisma modowe, kulinarne, przyrodnicze, informatory biznesowe czy historyczne, w których ważnym elementem są fotografie i grafiki najlepiej zamknąć w formatach zbliżonych do A4 (210 x 297 mm) np.: 225 x 295 mm czy 210 x 280 mm. Tu oczywiście wielkość strony brutto i netto (bez spadów) trzeba przed przygotowaniem projektu ustalić z redaktorem technicznym gazety lub firmy zewnętrznej.
W tym wypadku najlepszym będzie druk arkuszowy, który ma tę zaletę, że przy prawidłowej obróbce materiałów zdjęciowych i doborze odpowiedniego papieru uzyskuje się wysoką jakość reprodukcji.
Gazety periodyczne wysokonakładowe jak: dzienniki, tygodniki czy miesięczniki zawierające informacje ogólne i regionalne zazwyczaj drukowane są formatach A3 (289 x 390 mm lub 284 x 380 mm), i A2 (578 x 390 mm).
Do druku gazetowego (rolowego) stosuje się papiery gazetowe i kredowe o niskiej gramaturze. Przy wyborze druku na roli należy pamiętać, że materiał zdjęciowy zamieszczany na stronach periodyku, szczególnie na papierze gazetowym charakteryzuję się niższą jakością. Wynika to zarówno z właściwości papieru jak i technologii druku.
W doborze formatu i technologii druku trzeba również wziąć pod uwagę ilość stron i nakład gazety. W wypadku niskich nakładów (poniżej 3-5 tys. sztuk) z racji kosztów najlepszym będzie wybór druku arkuszowego.
Wszelkich inne informacje możesz uzyskać na naszej stronie internetowej skladgazet.pl