Favore.plBaza wiedzyDla firmy i biuraDoradztwo, audytDoradztwo finansowe

Artykuł: prowadzenie księgowości uproszczonej

Dodaj zlecenie

Prowadzenie księgowości uproszczonej

prowadzenie księgowości uproszczonej
Autor: konsultant_finansowy   |   5 gru 2016, 11:59   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Doradztwo finansowe

Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do prowadzenia księgowości, ponieważ dostarcza ona najistotniejszych informacji na temat firmy. Nie wszyscy jednak właściciele firm zobligowani są do tej samej formy księgowości. Która księgowość jest najkorzystniejsza? Od czego zależy rodzaj prowadzonej księgowości?

Jaką księgowość musi prowadzić Twoja firma?

Wyróżniamy dwie podstawowe formy księgowości – pełna oraz uproszczona. Przepisy prawa mówią, że księgowość uproszczona może być prowadzona przez podmioty takie jak:
- osoby fizyczne;
- spółki cywilne osób fizycznych;
- spółki jawne osób fizycznych;
- spółki partnerskie;

pod warunkiem, że ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły równowartości w walucie polskiej 1 200 000 euro.


Pozostali przedsiębiorcy zobowiązani są do prowadzenia księgowości w formie pełnej.


Czym jest księgowość pełna?
Pod pojęciem pełnej księgowości kryje się rozbudowany oraz dokładny system ewidencji zdarzeń gospodarczych zachodzących w danym przedsiębiorstwie. System ten jest częścią Rachunkowości i służy kontroli, analizie oraz generowaniu informacji o sytuacji finansowej firmy w bieżącym okresie oraz na przestrzeni ubiegłych lat.
Ta forma księgowości wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy, ale w zamian za to pozwala uzyskać rzetelny oraz pełny obraz majątkowy firmy. Pełna księgowość obliguje do stosowania podwójnego zapisy, który polega na tym, że każda operacja gospodarcza zapisana jest na dwóch kontach. System ten ewidencjonuje wszystkie pieniądze przepływające przez przedsiębiorstwo oraz operacje bezgotówkowe.


Skąd wiedzieć jak prowadzić pełną księgowość?
Zasady ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w firmie określone są w sposób ścisły w ustawach oraz zbiorach zasad – Ustawa o Rachunkowości oraz Międzynarodowe Standardy Rachunkowości itp.


Czy pełna księgowość jest korzystna?
Ten rodzaj księgowości pozwala w maksymalnym stopniu kontrolować firmę i natychmiastowo reagować jeżeli coś podąża w złym kierunku.


Czy samodzielne prowadzenie księgowości jest właściwym rozwiązaniem?
Z uwagi na fakt, że księgowość pełna jest znacznie bardziej skomplikowana, wymaga znajomości przepisów prawnych oraz umiejętności zastosowania ich w praktyce to bezpieczniejszym rozwiązaniem jest powierzenie jej w ręce specjalistów, czyli nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym.


Na czym polega prowadzenie księgowości uproszczonej?
Księgowość uproszczona to zestaw podstawowych zasad gromadzenia danych finansowych, które potrzebne są do określenia zobowiązań podatkowych małych przedsiębiorców. Główną jej funkcją jest obliczenie podatku.


Wyróżniamy 3 podstawowe formy księgowości uproszczonej:
- karta podatkowa;
- ryczałt ewidencjonowany;
- księga przychodów i rozchodów;


Księgowość uproszczona nie jest związana z wysokimi kosztami. Jest prostą formą ewidencji operacji gospodarczych. Wadą tego rodzaju księgowości jest to, że poza wysokością podatku nie dostarcza informacji na temat firmy.

Prowadzenie księgowości uproszczonej może być wykonywane przez samego przedsiębiorcę, ponieważ jest to prosta forma, która nie wymaga znajomości skomplikowanych przepisów prawnych.

Więcej informacji na stronie:
http://generaloutsource.pl/pl/biuro-rachunkowe

KOMENTARZE
  • brak komentarzy