Przedsiębiorcy chętnie zakładają firmy, ponieważ jest to jeden ze sposobów na ustabilizowanie sytuacji finansowej. W dzisiejszych czasach każdy z nas ma świadomość, że praca nie jest pewna. Z tego powodu coraz więcej osób bierze sprawy w swoje ręce i otwiera firmy, aby móc czuć się bezpiecznie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że prowadzenie własnej działalności nie daje gwarancji bezpieczeństwa na tle finansowym. Wszystko zależy od przedsiębiorcy do którego należą decyzje o sprawach firmy.
Pierwszym krokiem do założenia własnej firmy jest wybór odpowiedniego rodzaju spółki. Z racji tego, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najczęściej wybieraną formą prowadzenia firmy, to właśnie na niej skupimy dzisiaj swoją uwagę.
Czym jest spółka z o.o. ?
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest formą prawną przedsiębiorstwa utworzonego przez jedną lub więcej osób zwanych wspólnikami. Odpowiedzialność za zobowiązania jest ograniczona. Umowa spółki musi być zawarta w formie aktu notarialnego, ponieważ w innym przypadku będzie nieważna. W momencie wpisania spółki do Krajowego Rejestru Sądowego uzyskuje osobowość prawną.
Spółka może również zostać założona za pomocą systemu S24, czyli elektronicznej rejestracji.
Księgowość w spółce z o.o.
Spółka z o.o. jest bardzo popularną formą prowadzenia firmy. Przedsiębiorcy bardzo często przed wyborem analizują wszystkie wady i zalety poszczególnych rodzajów spółek. Księgowość spółki z o.o. niestety nie należy do jej zalet, ponieważ spółka zobowiązana jest do prowadzenia pełnej księgowości w oparciu o Ustawę o Rachunkowości. To przeraża niejednego przyszłego przedsiębiorcę, ponieważ nieznajomość przepisów prawa może przysporzyć wiele kłopotów.
Na księgowość spółki z ograniczoną odpowiedzialnością składają się:
- przyjęte przez spółkę zasady rachunkowości określane mianem polityki rachunkowości
- prowadzenie ksiąg rachunkowych w oparciu o dowody księgowe, zdarzenia gospodarcze, które mają miejsce w spółce i mają wpływ na jej sytuacje finansową i majątkową powinny być uporządkowane w sposób chronologiczny i systematyczny
- przeprowadzanie inwentaryzacji, która ma na celu porównanie rzeczywistego stanu majątku z ewidencją, które jest prowadzona
- dokonywanie wyceny aktywów i pasywów
- ustalanie wyniku finansowego
- sporządzanie sprawozdań finansowych
- gromadzenie oraz przechowywanie dokumentacji księgowej potwierdzającej wszystkie zdarzenia, które miały miejsce
- poddawanie badaniu i ogłaszanie sprawozdań finansowych jeśli taki obowiązek jest narzucony przez ustawę o rachunkowości
Biura rachunkowe pomocą dla zabieganych przedsiębiorców!
Przedsiębiorcy, szczególnie niedoświadczeni, często mają problemy z wejściem ze swoją firmą na rynek. W tym czasie z pewnością nie mają czasu na aktualizowanie wiedzy na temat zmieniających się przepisów prawa. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z biura księgowego, które pomoże rozwiązywać problemy i prowadzić księgowość na odpowiednim poziomie. Warto zastanowić się nad tym wyborem, ponieważ może przynieść bardzo wiele korzyści. Biuro rachunkowe tohttp://in-nova.pl/doradztwo-ksiegowe/ prowadzenie księgowości w spółce z o.o. poparte wiedzą, doświadczeniem i profesjonalizmem.