Mianem spółki komandytowej określamy spółkę osobową, której celem jest prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. W formie tej spółki odpowiedzialność wobec wierzycieli za zobowiązania ponosi co najmniej jeden wspólnik w sposób nieograniczony komplementariusz, a w sposób ograniczony komandytariusz.
Nazwa spółki komandytowej
Firma spółki komandytowej powinna zawierać nazwisko jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie „spółka komandytowa”.
Wniesienie wkładu do spółki komandytowej
Wkład w tym rodzaju spółek może zostać wniesiony zarówno w formie pieniężnej, jak i niepieniężnej. Jeżeli wkład jest w postaci aportu, to umowa spółki winna określać przedmiot tego świadczenia, jego wartość, jak też osobę wspólnika wnoszącego takie świadczenie niepieniężne. Trzeba pamiętać o tym, że zobowiązanie do wykonania pracy czy świadczenia usług na rzecz spółki oraz wynagrodzenie za usługi świadczone przy powstaniu spółki nie mogą stanowić wkładu komandytariusza do spółki.
Rola komandytariusza
Komandytariusz odpowiada do wysokości wniesionego wkładu, czyli tzw. sumy komandytowej. W związku z tym, że komandytariusz ma ograniczoną odpowiedzialność, nie ma dużego wpływu na działanie spółki. To od sporządzonej umowy zależy jakie prawo ma komandytariusz i do czego jest zobowiązany. Bez względu na umowę ma jednak prawo do żądania odpisu sprawozdania finansowego za rok obrotowy oraz przeglądania ksiąg i dokumentów w celu sprawdzenia jego rzetelności. Komandytariusz uczestniczy w zysku spółki w wysokości zależnej od wniesionego wkładu.
Rola komplementariusza
Wspólnik jakim jest komplementariusz odpowiada za zobowiązania spółki w sposób nieograniczony całym swoim majątkiem. Ma on prawo reprezentowania spółki oraz prawo i obowiązek prowadzenia jej spraw. Prawa reprezentowania spółki nie można ograniczyć ze skutkiem wobec osób trzecich.
Księgowość spółki komandytowej
Podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka, ale każdy wspólnik w sposób indywidualny. Przychody z udziału w spółce komandytowej określa się proporcjonalnie do udziału wspólnika w udziale w zysku i uznaje się za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Połączenie spółki z o.o. i spółki komandytowej
Korzystnym pod względem podatkowym rozwiązaniem dla przedsiębiorców jest spółka komandytowa ze spółką z o.o. w roli komplementariusza, przy czym spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie w całości odpowiedzialna za zobowiązania spółki komandytowej. Dlaczego? Jeśli ta spółka z o.o. będzie miała niewielki udział w zysku spółki komandytowej, a komandytariusze bardzo duży, to podwójne opodatkowanie (w ramach spółki z o.o.) będzie dotyczyło jedynie tylko tego niewielkiego udziału w zysku z prowadzonej działalności spółki komandytowej. Pamiętajmy o tym, że sama spółka komandytowa nie jest bowiem opodatkowana, zaś zaletą spółki kapitałowej jest to, że wspólnicy nie odpowiadają za jej zobowiązania.
Jeżeli chcą Państwo zarejestrować swoją spółkę, zapraszamy do kontaktu! http://generaloutsource.pl/pl/biuro-rachunkowe Prowadzenie spółki komandytowej - poznaj ofertę!