Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaLekarze specjaliściStomatolodzy

Artykuł: Przebieg leczenia kanałowego

Dodaj zlecenie

Przebieg leczenia kanałowego

Przebieg leczenia kanałowego
Autor: matmich2   |   17 lis 2014, 11:14   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Stomatolodzy

Leczenie kanałowe często spędza sen z powiek pacjentom wystraszonym przez makabryczne opowieści znajomych. Zapoznanie się z przebiegiem całego procesu może choć trochę uspokoi skołatane nerwy pacjentów gabinetów stomatologicznych. Po pierwsze całe leczenie powinno odbywać się w powiększeniu (pod mikroskopem operacyjnym) i pod kontrolą radiologiczną, nie wspominając już nawet o znieczuleniu miejscowym.

Leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu często może zostać zakończone już podczas jednej wizyty. Bardziej skomplikowane przypadki wymagają rozłożenia leczenia na dwie lub więcej wizyt. Na pewno jednak nie powinno się ono ciągnąć tygodniami. W zależności od tego co wykażą analizy lekarskie , stomatolodzy wybierają odpowiednią metodę leczenia kanałowego. Jednak przebieg leczenia bez względu na to jest we wszystkich przypadkach podobny. Najpierw lekarz bada i prześwietla ząb oraz wykonuje znieczulenie miejscowe. Następnie zakłada koferdam czyli specjalna guma izolująca ząb z jamy ustnej, która tworzy barierę aseptyczną, utrzymuje idealną suchość pola operacyjnego, a pacjenta zabezpiecza przed aspiracją drobnych narzędzi do przełyku i tchawicy. Koferdam znacząco zwiększa bezpieczeństwo pacjenta i komfort pracy lekarza. Po takim przygotowaniu lekarz otwiera ząb, usuwa zakażoną lub zapalnie zmienioną miazgę, używając najpierw narzędzia ręczne a potem mechaniczne. Na każdym etapie oczyszczania stosowany jest endometr czyli elektroniczne urządzenie pokazujące na jakiej długości kanału znajduję się narzędzie. Ponadto podczas Dodatkowo podczas oczyszczania mechanicznego stosuje się obfite płukanie środkami chemicznymi, które wypłukuje resztki substancji organicznej z kanałów oraz dezynfekuje je. Po takim mechanicznym chemicznym oczyszczeniu wypełnia je specjalnym materiałem- najczęściej gutaperką. Rozgrzana gutaperka pozwala łatwo wypełnić wszelkiego rodzaju boczne kanały i odgałęzienia. Na koniec zakładany jest do zęba opatrunek do czasu ostatecznej odbudowy. Aby ząb mógł w pełni sprawować swoją podstawową funkcję należy odbudować go materiałem kompozytowym lub koroną protetyczną. Tym zajmują się protetycy .
Po zabiegu nie należy gryźć ani przeżuwać twardych rzeczy po stronie, która była leczona aż do momentu odbudowy korony. Jest on wtedy bowiem bardziej podatny na pęknięcia. Odbudowa powinna zatem nastąpić tak szybko jak to tylko możliwe. Pielęgnacja zębów leczonych kanałowo nie różni się zbytnio od pielęgnacji pozostałych zębów. Należy zatem dbać o higienę jamy ustnej przez codzienne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznych oraz regularne wizyty kontrolne.
W większości przypadków zęby leczone kanałowo mają taka sama trwałość jak naturalne. Czasem zdarza się jednak, że ząb nie goi się albo postępuje ból. Zdarza się również, że ponowne zakażenie zęba może nastąpić nawet kilka miesięcy lub lat po udanym leczeniu. W takich wypadkach konieczne bywa powtórne leczenie kanałowe.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU