Przesłuchanie podejrzanego ma na celu ustalić fakty istotne dla przebiegu danej sprawy. Aby jednak zostać uznanym za podejrzanego, prokurator musi wydać odpowiednie postanowienie, na podstawie którego danej osobie stawia się zarzut popełnienia czynu zabronionego. Stanowi o tym art.71 1 kodeksu postępowania karnego.
Prokurator przedstawia zarzuty
Zanim podjęte zostaną jakiekolwiek kroki związane z przesłuchaniem, prokurator ma obowiązek przedstawić podejrzanemu stawiane mu zarzuty, a zapoznanie się z nimi ten potwierdza własnoręcznie złożonym podpisem. Obowiązkiem prokuratora jest również przedstawienie podejrzanemu jego praw oraz obowiązków.
Rozpoczęcie przesłuchania
W pierwszym kroku sporządzany jest protokół przesłuchania, w którym, na podstawie odpowiedzi podejrzanego, notowane są takie informacje, jak miejsce zamieszkania, stan cywilny, dochody i stan majątkowy, stan zdrowia etc. Następnie podejrzanemu po raz kolejny zadawane jest pytanie, czy zrozumiał stawiane mu zarzuty, jeśli odpowiedź będzie pozytywna, prokurator pyta go o to, czy chce przyznać się do postawionych mu zarzutów.
Podejrzany zajmuje stanowisko w swojej sprawie
Podejrzany może udzielić różnych odpowiedzi na powyższe pytanie. W zależności od swojej sytuacji może on przyznać się do stawianych mu zarzutów w całości bądź w części lub nie przyznać się do nich wcale, jak również odmówić odpowiedzi na to pytanie w ogóle, tylko prokuratorowi lub zgodzić się na odpowiedź na pytanie tylko swojego adwokata. W przypadku odmowy odpowiedzi przesłuchanie kończy się podpisaniem przez obecnych protokołu. Natomiast w innym przypadku przesłuchanie trwa nadal w oparciu o wyjaśnienia spontaniczne oraz o odpowiedzi na pytania składane przez prokuratora lub obrońcę.
Koniec przesłuchania
Przesłuchanie mu zostać zakończone poprzez podpisanie przez podejrzanego protokołu, w którym potwierdza on prawdziwość zapisanych w nim informacji.
Warto pamiętać, iż podejrzanemu przysługuje prawo odmowy odpowiadania na pytania na każdym etapie przesłuchania. Dobrym krokiem będzie zaangażowanie w swoją sprawę http://kancelariaea.pl/o-kancelarii.htmldoświadczonego adwokata już na samym początku, dzięki czemu podejrzany będzie na bieżąco informowany o przysługujących mu przywilejach oraz będzie miał pełną wiedzę na temat przebiegu i formy poszczególnych etapów oraz możliwych rezultatów.
Więcej przydatnych informacji na stronie: http://kancelariaea.pl/http://kancelariaea.pl/