Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaLekarze specjaliściPulmonolodzy

Artykuł: Przestań chrapać!

Dodaj zlecenie

Przestań chrapać!

Przestań chrapać!
Autor: JoannaMarchocka   |   23 cze 2015, 2:17   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Pulmonolodzy

Wystarczy zaledwie 30 minut, by na stałe pozbyć się problemu chrapania. Przyniesie to z pewnością ulgę nie tylko samym zainteresowanym, ale i jego domownikom. Co ważniejsze, zapobiegnie wystąpieniu poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jak przestać chrapać?

Wystarczy zaledwie 30 minut, by na stałe pozbyć się problemu chrapania. Przyniesie to z pewnością ulgę nie tylko samym zainteresowanym, ale i jego domownikom. Co ważniejsze, zapobiegnie wystąpieniu poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jak przestać chrapać?

Problem wielu z nas
Badania wykazały, że chrapie prawie 13 milionów Polaków. Przypadłość ta częściej dotyka mężczyzn i nasila się wraz z wiekiem. Wśród 30-latków chrapie aż 20% mężczyzn i 5% kobiet, jednak już po 60 roku życia statystyki te wzrastają do 70% i 40%. Wbrew powszechnie panującej opinii chrapanie to nie tylko wydawanie głośnych, uciążliwych dźwięków zakłócających sen.
Dlaczego chrapanie jest groźne?
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale z tą uciążliwą przypadłością wiążą się o wiele poważniejsze konsekwencje, niż tylko niewyspanie i niedotlenienie. Pary dzielące sypialnię tracą przez nią ok. 1,5 godziny snu każdej nocy! Głośne chrapanie nierzadko zatem prowadzi też do problemów w związkach. To nie wszystko! Mogą mu towarzyszyć pojawiające się nawet kilkadziesiąt razy w ciągu nocy groźne dla zdrowia bezdechy. Prowadzą one m.in. do nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, zaburzeń potencji, spadku koncentracji i efektywności pracy, a przede wszystkim, 4-krotnie zwiększają ryzyko zawału mięśnia sercowego. Jedno z większych badań populacyjnych przeprowadzonych na grupie 2 300 kierowców zawodowych wskazuje na występowanie problemu zaburzeń oddychania w czasie snu z jego następstwami u prawie 16% kierowców zawodowych. Chrapania nie można lekceważyć – to zarówno w przenośni, jak i rzeczywiście, swoisty alarm przed niebezpiecznymi dla zdrowia i życia skutkami.

Skończ z tym raz, a dobrze
Chrapanie nasilają takie czynniki, jak spanie na plecach, nadwaga (zwłaszcza duży obwód szyi), używki (alkohol, papierosy), popularne dość skrzywienie przegrody nosowej, a nawet niektóre leki uspokajające i nasenne. Dobrze zatem spróbować je ograniczyć lub całkowicie wyeliminować. Warto także zmienić pozycję snu i kłaść się spać na boku, z głową uniesioną nieco wyżej, najlepiej na specjalnej, anatomicznej poduszce. Trzeba również zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w sypialni oraz częste wietrzenie tego pomieszczenia. Kiedy jednak to nie pomoże, należy koniecznie zwrócić się do specjalisty. Podejmie on działania skierowane na postawienie diagnozy, skieruje na stosowne badania i jeśli zajdzie taka potrzeba, poprowadzi leczenie. Coraz popularniejsze są zabiegi leczenia chrapania, do przeprowadzania których wykorzystuje się cieniutkie implanty podniebienia miękkiego, redukujące wibracje tkanek powodujących efekt chrapania. Cały proceder trwa około 30 minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, a do codziennych zajęć zazwyczaj można już powrócić tego samego dnia. To swoista rewolucja w redukowaniu tego problemu zdrowotnego.

Bezpośrednich i pośrednich przyczyn chrapania jest niestety znacznie więcej niż we wspomnianym artykule, podobnie niestety jak konsekwencji, który należy się najbardziej obawiać. Znakomitym podsumowaniem tego jakże głośnego tematu, może być infografika, przygotowana przez jedną z kliniki posiadających w swojej ofercie Poradnię Leczenia Chrapania – Prywatną Lecznicę Certus https://www.facebook.com/Certus.Prywatna.Lecznica/app_1399292180283318. W obrazowy sposób przedstawia ona najważniejsze fakty i zalecenia zarówno dla tych, których problem chrapania dotyczy osobiście, jak i tych, którzy tę przykrą i niebezpieczną dolegliwość muszą znosić z boku, niekoniecznie z pozycji horyzontalnej.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy