Przydomowe oczyszczalnie są dobrym sposobem na odprowadzenie ścieków z terenów bez kanalizacji. Są ekologiczne, a co więcej ekonomiczne. Ich koszt utrzymania jest niski, mają długi czas działania, wykorzystują naturalne procesy, nie wymagają podłączenia do energii, dzięki ich użytkowaniu mamy czystsze środowisko,
Przydomowe oczyszczalnie podczyszczają w osadniku wstępnie ścieki oraz je doczyszczają tlenowo. To, co dalej będzie się działo ze ściekami zależy od rodzaju oczyszczalni.
Jaka oczyszczalnia?
Decydując się na zbudowanie przydomowej oczyszczalni, należy jeszcze wybrać odpowiedni jej rodzaj. Wpływ na decyzję ma wielkość działki. Niektóre z oczyszczalni wymagają dużej powierzchni, należy zachować odpowiednie odległości między jej elementami oraz innymi obiektami znajdującymi się na działce, istotne jest też położenie studni, z której czerpie się wodę pitną. Przy wyborze oczyszczalni pomóc powinien również geotechnik, który oceni przepuszczalność gruntu i poziomu wód gruntowych. Pamiętać należy też, że im więcej domownik, tym więcej ścieków dopływających do oczyszczalni. Z pewnością każdy kieruje się też kosztami zakupu i montażu.
Na czym polega oczyszczanie?
Przez główną rurę kanalizacyjną wychodzącą z domu ścieki wpadają do osadnika gnilnego. Tam cząsteczki organiczne opadają na dno, tworząc skondensowany osad. Zadanie domowników polega jedynie na wsypywaniu bioaktywów do miski ustępowej. Po tym etapie ścieki zawierają o 40% mniej zanieczyszczeń organicznych i o 80% mniej zawiesin.
Następnie ścieki przepływają przez filtr doczyszczający do drugiej części oczyszczalni. Po tym etapie skuteczność oczyszczania wynosi 90 do 99%, uwarunkowane jest to od wybranego rodzaju oczyszczalni.
Rodzaje przydomowych oczyszczalni:
Drenaż rozsączający wymaga dużej powierzchni działki, ponieważ wokół domu zakopuje się rury drenażowe, o długości ok. 50metrów, do których wpływają podczyszczone ścieki. Jest to najtańsze rozwiązania, drenaż działa bez obsługowo i jest odporny na nieregularny dopływ ścieków.
Filtr piaskowy wykorzystywany jest gdy gruntem jest glina, albo żwir, bądź występuje wysoki poziom wód gruntowych. Wymaga dużej powierzchni, ale jest odporny na nieregularny dopływ ścieków.
Filtr gruntowo-roślinny obsadza się roślinami bagiennymi, które biorą udział w procesie biodegradacji ścieków.
Złoże biologiczne i osad czynny stosuje się, gdy jest mało miejsca na działce, lub są trudne warunki glebowe i wodne. Procesy zachodzą w szczelnym zbiorniku, który może zostać umieszczony obok domu. Są jednak dość drogie, wymagają podłączenia do prądu, a także stałego dozoru serwisu.