Pacjenci, którzy zastanawiają się nad podjęciem procesu psychoterapii oprócz wyboru dobrego psychoterapeuty stoją jeszcze przed zadaniem wyboru nurtu, którym będą pracować. Jednym z popularnych, a zarazem bardziej uznanych, jest nurt psychodynamiczny. Psychoterapia psychodynamiczna wywodzi się z psychoanalizy, jest to "głębinowa" forma pracy - taka, która oprócz wyeliminowania objawu dąży do rozpoznania i uleczenia jego źródła.
Co warto wiedzieć o psychoterapii psychodynamicznej?
Psychoterapia prowadzona nurtem psychodynamicznym to praca nad trzema wynikającymi z siebie i uzupełniającymi się obszarami: emocjami, relacjami i nieświadomością. Koncepcje teoretyczne, na których opiera się podejście psychodynamiczne sięgają do Zygmunta Freuda i jego następców, którzy zgodnie uznawali dużą rolę nieświadomych treści i mechanizmów obronnych w codziennym funkcjonowaniu człowieka. Ważnymi aspektami poruszanymi już przez ojców psychoanalizy są relacja pacjenta z terapeutą i jej dynamika - przeniesienia oraz przeciwprzeniesienie, które w tym ujęciu teoretycznym stanowią drogę do zgłębienia świata przeżyć wewnętrznych pacjenta.
Na co powinien przygotować się pacjent wybierając psychoterapię psychodynamiczną?
Przede wszystkim należy pożegnać się ze stereotypowym wyobrażeniem terapeuty jako milczącego, wycofanego i przytakującego. Psychoterapeuta psychodynamiczny w trakcie sesji pozostaje z pacjentem w dialogu. Dzieli się z nim swoimi spostrzeżeniami, interpretacjami, a nawet fantazjami na temat tego co pacjent może przeżywać. Wbrew kolejnemu powszechnemu stereotypowi w gabinecie psychoterapii psychodynamicznej nie będzie na nas czekać wygodna kozetka. Pracę w tej formie przyjmują terapeuci pracujący nurtem psychoanalitycznym, co ważne nawet tam, takiej metody pracy nie stosuje się z każdym pacjentem. A więc szykując się na wizytę w gabinecie psychoterapeuty psychodynamicznego powinniśmy spodziewać się bardziej widoku fotela, sofy albo kanapy.
To co łączy psychoterapeutę psychodynamicznego i psychoterapeutę psychoanalitycznego to spojrzenie na teraźniejszość pacjenta w kontekście jego przeszłości. Możemy się spodziewać odwołań do tego co przeżywaliśmy wcześniej w relacjach z ważnymi dla nas osobami lub w ważnych momentach życiowych. Psychoterapia psychodynamiczna to łączenie przeszłości i teraźniejszości, odkrywanie tego jaki wpływ na nas miała owa przeszłość, i dążenie do uwolnienia się od przeżywanego cierpienia dzięki właśnie tym odkryciom.
Skąd mam wiedzieć, że terapia psychodynamiczna jest dla mnie?
Psychoterapia psychodynamiczna może być dobra dla osób, które mają w sobie zgodę na spostrzeganie objawu właśnie w kategoriach objawu. To znaczy, że przyjmują taką perspektywę, w której skuteczność leczenia zależna jest od gotowości do samoobserwacji, zastanawiania się nad sobą, swoimi fantazjami, oczekiwaniami, dążeniami czy frustracjami. Psychoterapia w nurcie psychodynamicznym to nie tylko leczenie - to także fascynująca podróż w głąb siebie samego. Dzięki której mamy szansę nie tylko pracować nad trudnościami, ale też rozwijać się i po prostu siebie samego poznawać. Psychoterapeuta będzie nam towarzyszył w trakcie tej podróży tak abyśmy czuli się bezpiecznie i mogli bez przeszkód eksplorować własną psychikę Nie zależnie od tego w jakim kierunku będzie się toczyła.
pomoc w opracowaniu artykułu: mgr Małgorzata Iwańczyk, psycholog i psychoterapeuta w gabinecie Dobra Przestrzeń Psychoterapia Katowice