Liczba spółek z ograniczoną odpowiedzialnością znacznie przewyższa ilość pozostałych podmiotów działających na terytorium Polski. Dlaczego jednak przedsiębiorcy decydują się na założenie właśnie spółki z o.o.?
Przypomnijmy, że ze względu na formę organizacyjno-prawną możemy wyróżnić następujące rodzaje spółek:
- spółka cywilna,
- spółka jawna,
- spółka partnerska,
- spółka komandytowa,
- spółka komandytowo-akcyjna,
- spółka akcyjna,
- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to spółka kapitałowa, którą może utworzyć jedna lub więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym. Prawa do zawiązania spółki z o.o. nie ma wyłącznie inna jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Podmiot ten posiada osobowość prawną. Dzięki temu wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania zaciągane przez spółkę, gdyż to spółka jest wyłącznym właścicielem majątku. Aby wspólnik mógł otrzymać środki z działalności, konieczne jest wypłacenie dywidendy.
Decydując się na utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, warto zadbać, aby była zlokalizowana w prestiżowym miejscu, gdyż będzie to siedziba naszej spółki. Siedziba ulokowana w dużym, cenionym mieście bez wątpienia podniesie wiarygodność danej jednostki, zwiększając jej szansę na pozyskanie Klientów i partnerów biznesowych. Najbardziej pożądaną lokalizację stanowi Warszawa.
Rejestracja spółki z o.o. przebiega w następujących krokach:
1. Sporządzenie umowy
Pisemne sporządzenie umowy spółki jest niezbędne podczas zakładania spółki z o.o.. Co ważne, musi być ona sporządzona w formie aktu notarialnego. W jej treści należy zawrzeć:
- nazwę spółki,
- adres siedziby,
- przedmiot działalności według kodów PKD,
- wysokość kapitału zakładowego,
- informację o tym czy wspólnik może posiadać więcej niż jeden udział,
- liczbę i nominalną wartość udziałów,
- czas trwania spółki, o ile pragniemy zawrzeć ją na czas określony.
2. Organizacja spółki
W momencie, gdy umowa spółki zostanie podpisana przez wszystkich wspólników, pozyskuje ona miano spółki w organizacji. Jak sama jej nazwa wskazuje, jest to czas na organizowanie się. Spółka ma na to 6 miesięcy, a w tym czasie może przykładowo gromadzić kapitał zakładowy, wybierać zarząd itd. Co ważne - w tym okresie w nazwie spółki musimy zawrzeć stwierdzenie “w organizacji”.
3. Wpis do KRS
Gdy spółka zostanie zorganizowana, zarząd musi dokonać jej wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. W tym celu należy złożyć druk KRS-W3. Wniosek należy złożyć do sądu odpowiedniego dla siedziby spółki. Należy dołączyć do niego druki:
- KRS-WE: informacje o wspólnikach,
- KRS-WM: dane o przedmiocie działalności spółki,
- KRS WK: informacje o osobach uprawnionych do reprezentowania spółki,
- KRS-WA: informacje dotyczące oddziałów spółki,
- KRS-WL: powołanie prokurentów,
a także:
- umowę spółki,
- oświadczenie członków zarządu, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego spółki zostały w pełni wniesione,
- listę wspólników,
- wzory podpisów członków zarządu notarialnie poświadczone,
- dowód opłaty sądowej.
Rejestracja spółki z o.o. może okazać się bardzo czasochłonna. Niedogodności te można jednak pominąć. Na rynku działa szereg firm oferujących dopełnienie wszelkich formalności związanych z ewidencją spółki, ograniczając obowiązki potencjalnego przedsiębiorcy do minimum.
http://kancelaria-dgp.pl/rejestracja-spolek