Rejestracja spółki komandytowej, jako że ta jest osobową spółką handlową nie jest prosta i wymaga od przyszłego przedsiębiorcy załatwienia wielu formalności i złożenia licznych wniosków, aby następnie móc rozpocząć działanie gotowego podmiotu. Spółka komandytowa daje przedsiębiorcy możliwość ograniczenia odpowiedzialności dla podmiotów, które otrzymają status komandytariusza.
Spółka komandytowa jest spółką, której celem jest prowadzenie działalności pod własną firmą, w przypadku której za zobowiązania bez ograniczeń odpowiada wspólnik będący komplementariuszem, a z kolei odpowiedzialność komandytariusza jest określona konkretną sumą. Warto wspomnieć, iż umowa owej spółki obowiązkowo musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego. Jednak poza zawarciem umowy spółki, konieczne jest uzyskanie wpisu do rejestru przedsiębiorców, a więc do KRS-u.
Wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego należy przygotować na przeznaczonych do tego formularzach. Podstawowym drukiem jest wniosek KRS-W1, do którego dodatkowo należy dołączyć załączniki takie jak: KRS-WC, KRS-WK, KRS-WM, umowę spółki, wykaz wspólników, dowód uiszczenia opłaty sądowej oraz opłaty w MSiG. Okazuje się, iż wniosek o wpis do KRS-u może zostać podpisany jedynie przez jednego ze wspólników.
Wniosek obowiązkowo powinien trafić do Sądu Rejestrowego, który jest właściwy dla danej firmy ze względu na lokalizację siedziby. Podczas składania wniosków, należy pamiętać o tym, aby złożyć oryginały dokumentów lub ewentualnie urzędowo poświadczone odpisy. Jeśli chodzi o rejestrację online, wnioski te koniecznie muszą zostać opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym.
Wpisanie firmy do Krajowego Rejestru Sądowego następuje z chwilą postanowienia sądu. Następnie niezwłocznie po dokonaniu wpisu, wszystkie dane danej firmy muszą zostać wprowadzone do systemu teleinformatycznego KRS. Nadanie numerów NIP i REGON ma miejsce automatycznie po zamieszczeniu danych we wspomnianym systemie. W związku z tym, na obecną chwilę numery NIP I REGON są nadawane automatycznie drogą elektroniczną, czego rezultatem jest zamieszczenie informacji w KRS. Wówczas spółka powinna otrzymać zaświadczenie o tym, iż rejestracja spółki komandytowej przebiegła pomyślnie.
Rejestracja spółki komandytowej to interesujący Cię temat? Zgłoś się do nas po więcej informacji!
http://kancelaria-dgp.pl/rejestracja-spolek