Inwestycje rozbudów domów jednorodzinnych są w Polsce bardzo powszechne. W większości przypadków powiększanie powierzchni użytkowej budynku odbywa się poprzez adaptację poddasza. Nie brak jednak sytuacji, w której dom rozbudowywany jest na działce w ramach tworzenia tzw. dobudówek. Czy w ich przypadku trzeba przygotować projekt i uzyskać pozwolenie na budowę? Jaki powinien być zakres remontu, by o niczym ważnym nie zapomnieć? Cennych wskazówek udzielamy w kolejnych częściach artykułu.
Rozbudowa domu a przepisy prawne
Rozbudowa domu – lub jego nadbudowa – to inwestycja, która znacznie wpływa na zagospodarowanie przestrzeni działki oraz na warunki techniczne istniejącego już budynku. Prawo wymaga zatem, by inwestor w przypadku chęci powiększenie obiektu wystąpił do gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Nie musi on jednak czekać na pozwolenie na budowę, które nie jest konieczne po spełnieniu określonych warunków. Dotyczą one przede wszystkim odległości dobudówki od granicy z działką sąsiadującą. W większości przypadków inwestorzy i projektanci dbają, by zachować ustalone limity, co pozwala wszcząć prace bez pozwolenia. Pamiętać jednak trzeba również o innych kwestiach formalnych, do których zalicza się pomiary oraz projekty.
Przy rozbudowie domu bezsprzecznie potrzebna jest nowa dokumentacja geodezyjna, projekt dobudówki oraz wszystkich instalacji, a także istotne mogą być ekspertyzy budowlane. Zawierają one opis badanych konstrukcji domu, ocenę jego stanu, charakterystykę wszelkich uszkodzeń – od rys i pęknięć, po zagrzybienie i zawilgocenie – a także dane dotyczące standardu energetycznego obiektu oraz wszystkich jego przegród. Dzięki takiemu dokumentowi inwestor będzie mógł stworzyć dodatkową przestrzeń w taki sposób, by była ona w pełni – również pod kątem technicznym – zintegrowana z resztą domu.
Rozbudowa domu w wersji pod klucz
Ważną kwestią przy inwestycji rozbudowy domu jest podjęcie decyzji o modelu prowadzenia prac. Stanowczo odradza się metodę gospodarczą, która nie tylko może skończyć się błędami projektowymi, ale może zaburzyć domowy mir. Lepszym i wcale nie tak drogim rozwiązaniem jest korzystanie z usług ekip budowlanych, które oferują kompleksowe rozbudowy w wersji pod klucz. Taką opcję na terenie Krakowa i okolic oferuje przedsiębiorstwo budowlano-handlowe IDEAL INVEST. Jaki zakres prac ta i jej podobne firmy są w stanie zaproponować inwestorom?
W przypadku małych i średnich dobudówek – np. powiększanie salonu czy tworzenie dodatkowych pokojów na samym parterze – wystarczy posadowienie na nowej ławie powyżej tej starej lub na tzw. płycie fundamentowej. Kolejne etapy prac przypominają budowę domu: stawianie ścian, wylewki, montaż stolarki, tworzenie stropu i zadaszenia, prace instalatorskie oraz wykończeniówka. W przypadku modelu inwestycyjnego pod klucz każdy etap rozbudowy wykona zatem jedna firma. Zaletą takiego rozwiązania jest szybkość prowadzenia prac oraz optymalizacja kosztów – jeden wykonawca jest zawsze tańszy od wielu pomniejszych, liczyć można też na korzystne rozliczenie podatkowe (VAT 8-procentowy za usługi i zakupione towary).
Technologia suchej zabudowy przy rozbudowie domu
Jeśli chodzi o prace wykończeniowe w dobudówce domu, rekomendowane jest wykorzystywanie technologii suchej zabudowy wszędzie tam, gdzie tylko się da. Płyty K-G montowane na rusztach aluminiowych ograniczają bowiem ilość prac mokrych i pozwalają na tanie wykańczanie w niebywale krótkim czasie. Zabudowa sucha cechuje się zaś wysoką wytrzymałością, lekkością oraz szerokimi możliwościami projektowymi. Jak można ją wykorzystać przy rozbudowie domu? Oto kilka rozwiązań, po które warto sięgać:
• sufity podwieszane,
• suche podłogi jastrychowe,
• piony instalacyjne,
• obudowa wewnętrznego (tańszego od elewacyjnego) docieplenia pianką PUR czy wełną mineralną,
• ściany działowe,
• zabudowy schodów, kominków, kotłowni, wanien, zestawów WC.