Czy to w ogóle możliwe? Zdecydowana większość osób, które doświadczyły rozwodu może uznać, iż rozwód bez bólu to czysta mrzonka. Trudno nie zgodzić się z tą opinią, bowiem dla dwojga ludzi, których przecież niegdyś łączyło uczucie i więź, rozwód często oznacza życiową porażkę, sprawia, że czują się oni poniżeni, tracą wiarę w siebie oraz poczucie własnej wartości.
Zdarzają się oczywiście sytuacje, gdy dwoje małżonków podejmuje decyzję o rozwodzie w przyjaznej relacji, która nie niesie za sobą negatywnych emocji czy żalu do drugiej osoby. Bez względu jednak na to, w której grupie znajdują się współmałżonkowie oraz jaka jest form relacji między nimi, rozwód wiąże się z koniecznością przejścia przez kilka etapów oraz wzięcia pod uwagę pewnych czynników.
1. Pozew o rozwód
To pierwszy krok, który należy wykonać, aby rozwód mógł dojść do skutku. Do przygotowania pozwu warto skorzystać z pomocy adwokata, który również może nas reprezentować w trakcie kolejnych rozpraw.
2. Z winą czy bez?
Ważne jest również określenie przyczyn rozwodu. Istnieją bowiem dwie możliwości: rozwód z orzeczeniem o winie lub bez orzeczenia o winie. W przypadku pierwszej opcji konieczne jest określenie zakresu winy współmałżonka. Najczęściej spotykane powody rozwodu z orzeczeniem o winie to zdrada, agresja, zaniedbanie, nieetyczne postępowanie czy pijaństwo. W takim przypadku pozew musi zawierać odpowiednie dowody, np. w postaci wiadomości sms, maili, bilingów bądź zeznań świadków. Sprawy tego typu są dość skomplikowane, a procedura jej zakończenia trwa dłużej niż w przypadku rozwodu bez orzeczenia o winie, gdy małżonkowie wspólnie podejmują decyzję o rozwodzie z powodu niezgodności charakterów czy różnic światopoglądowych.
3. Co z majątkiem?
Należy pamiętać, że w trakcie rozprawy rozwodowej sąd orzeka również o kwestiach związanych z podziałem majątku, jak również o władzy rodzicielskiej. Ten element rozwodu zazwyczaj wiąże się z największymi emocjami u małżonków i często jedno z nich czuje się pokrzywdzone zasądzoną decyzją.
4. Z adwokatem czy na własną rękę?
O ile rozwody bez orzeczenia o winie, które wynikają ze wspólnej decyzji małżonków, można przejść samemu, jedynie konsultując niezrozumiałe kwestie z prawnikiem, o tyle w przypadku spraw z orzeczeniem o winie warto zdecydować się na pomoc adwokata już na samym początku. Rozwody te bywają bardzo trudne, a strony zazwyczaj nastawione są do siebie negatywnie i często próbują zaszkodzić sobie nawzajem. Doświadczony adwokat nie tylko zajmie się przygotowaniem pozwu, ale również może nas reprezentować w sądzie.
Szukasz pomocy prawnika? Skorzystaj z usług http://kancelariaea.pl/o-kancelarii.htmladwokata we Wrocławiu lub z pomocy prawnej online.