Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródOgród i otoczeniePrace działkowe

Artykuł: Sadzenie i przycinanie drzew

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Sadzenie i przycinanie drzew

Sadzenie i przycinanie drzew
Autor: radekony   |   4 lut 2015, 14:06   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Prace działkowe

Przed przystąpieniem do sadzenia, na początek musimy wybrać rodzaj drzewa określając przy tym m.in. ilość miejsca, którą zajmie dojrzałe drzewo, efekt (funkcję drzewa oraz jego formę), ukształtowanie terenu, zasięg i rozkład korzeni, rodzaj gleby oraz strefę cienia.

Rozróżniamy następujące rodzaje drzew:
- drzewa niskie (3-8 m), np. jabłoń, grusza, czereśnia, wiąz, wierzba czerwona,
- drzewa średnie (8-15 m) ,np. brzoza biała, cyprys, klon czerwony, jarzębina ptasia,
- drzewa wysokie (pow. 15 m), np. klon, lipa holenderska, czarna brzoza, buk pospolity, kasztanowiec, lipa srebrna,
- drzewa rosnące szybko, np. jesion, wierzba, topola włoska, klon,
- drzewa o kwiatach ozdobnych, np. magnolia, jabłoń kwiatowa, lipa, wiśnie ozdobne, akacja,
- drzewa w układzie szpalerowym, np. buk, tuja,

Jeżeli chodzi o rodzaj terenu oraz drzewa, które na nim rosną wyróżniamy:
- teren wilgotny (topola włoska, wierzba, jesion, olsza czarna, buk pospolity, cypryśnik błotny),
- teren suchy (brzoza białą, akacja, dąb czerwony, jesion pensylwański, sosna czarna, iglicznia).

Z punktu widzenia gleb wyróżniamy:
- gleby zasadowe (czereśnia, klon, buk pospolity, jarzębina, wiśnia, klon polny, bukszpan, topola, jesion, dąb bezszypułkowy, modrzew),
- gleby kwaśne (klon palmowy, wierzba rokita, magnolia, kruszyna, wierzba laurowa).

Przygotowanie do sadzenia


Jeżeli drzewka, które zakupiliśmy nie są sadzone od razu, musimy je zadołować, tzn. umieścić ich korzenie w wykopanym wcześniej dole i starannie przykryć ziemią. Wypełniamy przy tym przestrzeń między korzeniami. Wspomniany wcześniej dołek zalewamy wodą. Mając obawy przed znacznym spadkiem temperatur, okrywamy całe drzewko matą słomianą lub słomą. Większość gleb, z którymi mamy do czynienia nadaję się do sadzenia drzewek (z wyjątkiem gleb zbyt ciężkich- ilastych oraz zbyt lekkich- piaszczystych. Żeby dobrze przygotować teren pod sadzenie drzewek musimy starannie przekopać glebę usuwając przy tym części podziemne chwastów wieloletnich. Może wystąpić sytuacja, w której rodzaj gleby nie odpowiada wymaganiom, wtedy też należy przed kopaniem rozrzucić trochę obornika, próchnicy lub odpowiedniego nawozu sztucznego. Sadzenie najlepiej zacząć na wiosnę, gdy stopnieje śnieg, jest sucha oraz niezamrożona gleba. Obcinamy gałęzie i korzenie, które są uszkodzone, bądź zwiędnięte. Kopiąc dołek, dostosowujemy jego szerokość i głębokość do rozmiarów systemu korzeniowego rośliny (zazwyczaj jest to ok. 30-50 cm.)

Sadzenie

Drzewko, które wsadzimy do dołka należy przywiązać do wbitego wcześniej palika. Ziemię z zewnętrznej warstwy odrzucamy na jedną stronę, a ziemię z głębszej warstwy - na drugą. Na dnie dołka robimy mały kopiec z ziemi próchniczej (zewnętrznej), na którym rozłożymy korzenie. Drzewko ustawiamy w dołku pionowo i przysypujemy korzenie. Drzewka umieszczamy tak głęboko, jak rosły poprzednio. Możemy to stwierdzić po śladzie na pniu. Zakopując korzenie należy potrząsnąć od czasu do czasu drzewkiem, by pomiędzy korzeniami nie tworzyły się puste przestrzenie. Wokół drzewka robimy wgłębienie, które dobrze jak wyłożymy torfem lub korą sosnową. Uchronimy dzięki temu glebę przed nadmiernym wysychaniem oraz dostarczymy drzewkom odpowiednich wartości odżywczych. Po tych czynnościach przywiązujemy drzewko do palika przy pomocy obejmy, pokrytej od wewnątrz pianką, co pozwoli nam na uniknięcie uszkodzenia pnia.

Przycinanie


Przycinanie zimą podczas spowolnienia wegetacji
Nie jest konieczne powtarzanie przycinania w przypadku większości drzew. Wyjątek stanowią drzewa ozdobne, które wymagają przycinania w ciągu całego ich rozwoju, celem ukształtowania korony i optymalnego kwitnienia. Jeżeli przewodnik wykazuje tendencję do nadmiernego wzrostu, bez rozgałęzienia - obcinamy go. Przyspieszy to rozwój pędów bocznych. Jeżeli przewodnik nie rośnie zbyt szybko - tniemy krótko gałązki boczne formując przy tym koronę drzewa w stożek. Jeżeli przewodnik jest rozwidlony - należy usunąć jedną z gałęzi rozwidlenia, drugą natomiast prostujemy i mocujemy pionowo. W przypadku iglaków nie stosuje się cięć formujących koronę drzewa, ponieważ drzewa te w naturalny sposób przyjmują kształt odpowiedni dla danego gatunku i odmiany. Drzewa, które sadzimy w formie szpalerów powinny mieć właściwe dla nich rozmiary, zgodne z oczekiwaną formą alei.

Obcinanie gałęzi

Zabieg ten wykonujemy, gdy gałęzie zanadto się rozrosną. Konary drzew obcinamy piłą ręczną lub łańcuchową. Żeby uniknąć niekontrolowanego oderwania się gałęzi, pracę wykonujemy w dwóch etapach:
- pierwsze cięcie "od dołu", w odległości ok. 30-40 cm od pnia, o głębokości 3-4 cm,
- drugie cięcie, końcowe, kilka centymetrów dalej, od góry - aż gałąź odpadnie pod własnym ciężarem.
Następnie obcinamy pozostały "pniak" gałęzi kilka centymetrów od pnia. Nacinamy go od dołu do góry. Oczyszczamy nożem miejsce cięcia i smarujemy maścią zabliźniającą.

Pielęgnacja

Podczas suszy drzewa należy regularnie i obficie podlewać. Najlepiej wieczorową porą. Woda musi przeniknąć głęboka w glebę. Kiedy zajdzie taka potrzeba można wybić łomem kilka otworów w ziemi. Zachować wilgoć pomoże na pewno rozsypanie wokół drzewa kory sosnowej. Pod drzewami o gęstych liściach trawnik zazwyczaj się przerzedza. Warto wtedy zasadzić tam rośliny ciepłolubne. Zimą spulchniamy ziemię wokół drzewa, plewimy chwasty oraz użyźniamy odpowiednim nawozem. Gromadzący się zimą nadmiar śniegu na gałęziach należy regularnie strząsać, gdyż gałęzie pod tym ciężarem zwyczajnie mogą się złamać.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy