Favore.plBaza wiedzyPozostałePracaPraca w Polsce

Artykuł: Samozatrudnienie - wady i zalety

Dodaj zlecenie

Samozatrudnienie - wady i zalety

Autor: GosiaT   |   1 lip 2015, 7:10   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Praca w Polsce

Samozatrudnienie - obecnie używa się raczej formy prowadzenie firmy - to prowadzenie działalności na własne ryzyko i własny rachunek, czyli opozycja do pracy na etacie. Jak można się domyślić, taka forma zatrudnienia wiąże się z wieloma zaletami, ale też z wadami. Co zyskamy, a na co trzeba uważać przy samozatrudnieniu?


Zalety: większe wynagrodzenie


Osoba samozatrudniona może opłacać niższe składki na ubezpieczenie społeczne, a także współpracować z różnymi zleceniobiorcami i w ten sposób zwiększać swoje zyski. Nawet jeśli odbiorcą usług jest były pracodawca, kontakt z nim odbywa się na innych zasadach - nie obowiązuje nas już bowiem umowa o pracę, lecz o współpracę.
Gdy działamy na własny rachunek, mamy też większą swobodę w wykonywaniu zadań. Możemy je robić “po swojemu”, wykazując się kreatywnością i pomysłowością.

Wady: więcej obowiązków

W przypadku samozatrudnienia na nasze barki spada sporo formalności, które dotąd były obowiązkiem pracodawcy. Samodzielnie musimy odprowadzać składki ZUS, zaliczki na PIT oraz składać deklaracje podatkowe. Podejmując pracę na własny rachunek, tracimy też płatny urlop wypoczynkowy. Możemy co prawda wybrać się samodzielnie na wakacje, lecz ryzykujemy utratę ciekawych umów lub intratnych klientów, a za okres urlopowy nie dostaniemy pieniędzy.

Z punktu widzenia pracodawcy


http://www.gowork.pl/Praca w formie samozatrudnienia przynosi korzyści nie tylko pracownikowi, ale i byłemu pracodawcy. Przejście pracownika na własną działalność oznacza zmniejszenie sumy odprowadzanych składek, brak kosztów urlopu pracownika, łatwość zakończenia lub zmiany formy współpracy.
Jednak pracodawca musi się też liczyć z minusami tej sytuacji. Głównym jest brak wyłącznego posiadania pracownika - może on współpracować również z innymi firmami. Także ustalanie godzin pracy oraz sposobu wykonania umowy należy w tym momencie do pracownika.

Co możemy zrobić, aby umowa o współpracę była korzystna dla obu stron? Przede wszystkim w odpowiedni sposób ją skonstruować. Zleceniodawca może zgodzić się na płatny urlop dla samozatrudnionego, a ten z kolei ustalić stałe godziny pracy, w czasie których będzie wykonywał polecenia zleceniodawcy. Warto postawić na taki zapis umowy, który będzie satysfakcjonujący dla obu zawierających ją stron.

Zobacz również blog: http://kierunekawans.pl/Kierunekawans.pl

KOMENTARZE
  • brak komentarzy