Kwiaty jednoroczne to takie, których okres wegetacyjny trwa maksymalnie 1 rok. Zazwyczaj siane są wiosną, w lecie kwitną, a jesienią tego samego roku więdną. W zależności od gatunku różnie mogą być uprawiane: na obrzeżach, w głębi rabaty, wzdłuż ogrodzenia, muru, kratownicy, na kwiat cięty, czy w pełnym polu.
Zdecydowana większość małych kwiatów może być uprawiana na balkonach i tarasach. Informacje o typie i terminie siewu zazwyczaj podane są na opakowaniach z nasionami.
Siew “pod osłonami” stosuje się do roślin mało odpornych na zimno i mających dość długi okres rozwoju. Takie rośliny wysiewamy w pomieszczeniach (w doniczkach, skrzynkach), w szklarni, czy w inspektach. Stosuje się tę samą technikę niezależnie od gatunku.
Bardzo praktyczne zastosowanie mają donice torfowe i kartonowe w przypadku siewu roślin szybko rozwijających się, niepotrzebujących systematycznego flancowania. Donica torfowa ulega całkowitwej biodegradacji, dzięki czemu możemy zasadzić roślinkę razem z donicą. Jednak ten sposób jest preferowany dla roślin o grubych nasionach, np. dla groszku pachnącego.
Przygotowanie skrzynki do siewu
Pierwsze siewy roślin jednorocznych możemy rozpoczynać w lutym. Będzie nam do tego potrzebny pojemnik z otworami, o wyskokości ok 8-12 cm. Na spodzie pojemnika wysypujemy warstwę keramzytu lub gruboziarnistego piasku - w ten sposób zapewnimy drenaż. Następnie przygotowujemy mieszankę ziemi, piasku i torfu i zasypujemy pojemnik, ugniatając delikatnie przy brzegach. Ziemię możemy wyrównać deską i lekko ubić.
W przypadku gdy mamy skrzynki z ogrzewaniem należy dokłanie przykryć elementy grzejne drenażem.
Siew
Nasiona siejemy rzutowo, umieszając je równomiernie i rzadko, następnie w zależności od wielkości przysypujemy odpowiednią wartwą ziemi, bądź wcale. Nie przysypujemy ziemią nasion bardzo małych, takich jak np. nasiona petunii. Nasiona można wysiewać w rowki, co ok 5 cm. Następnie zraszamy wodą ziemię i osłaniamy skrzynką folią lub szklaną taflą.
Pielęgnacja
Do momentu pojawienia się wschodów skrzynkę możemy umieścić w miejscu nienasłonecznionym, w temp. 14-18 ºC. Nie możemy dopuścić do wyschnięcia pierwszej, wierzchniej warstwy ziemi, w tym celu zraszamy ją bardzo często. Gdy tylko pojawią się wschody pojemnik należy przenieść do miejsca dobrze oświetlonego i umiarkowanie podlewać w godzinach porannych.